Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Reaguj na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu

Data publikacji 20.12.2021

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, nie zapominajmy, że wiele osób narażonych jest na utratę zdrowia lub życia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne i w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Każdy może uratować życie, informując służby o osobach, które potrzebują pomocy. Wystarczy jeden telefon na numer 112, aby uratować komuś życie. Nie bądźmy obojętni, Reagujmy!

Panujące niskie temperatury stanowią zagrożenie, szczególnie dla osób, które nie mają dachu nad głową. Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na zewnątrz podczas pozornie niewielkich mrozów. Teraz oprócz telefonu alarmowego 112 mamy również do dyspozycji Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, która daje możliwość zgłaszania między innymi miejsc przebywania osób bezdomnych. Link do strony Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa znajdziesz tutaj ►

Policjanci podczas służby sprawdzają między innymi opuszczone budynki, ogródki działkowe, parki i skwery, czyli te miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, narażone na wychłodzenie. Napotkane osoby informują o ośrodkach pomocowych oraz wskazują noclegownie.

Często ludzie z powodu wypitego alkoholu, nie odczuwają zimna i dlatego są narażeni na wychłodzenie organizmu, które może prowadzić do śmierci. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu, podczas gdy na dworze panują niskie temperatury. Pamiętajmy, że ludzie tacy wymagają od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy znacznie szybciej traci ciepło.

Na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać, czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Pamiętajmy, jeśli widzimy śpiącego na dworze człowieka — nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na Policję lub Straż Miejską. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie. Zgłaszajmy miejsca przebywania osób bezdomnych także w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

(KWP w Opolu / kp)

Powrót na górę strony