Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Kolęda od policjantów"

Data publikacji 21.12.2021

Kolejny raz ziemia kończy odwieczną wędrówkę po nieboskłonie, dodając następny rok do naszego życia. Trudnych 365 dni. Do uciążliwej i bolesnej sytuacji epidemiologicznej doszła skomplikowana i odpowiedzialna obrona naszych granic przez służby mundurowe, w tym także Policję. W kilku tysiącach policyjnych rodzin zabraknie podczas wieczerzy wigilijnej i Świąt Bożego Narodzenia ojców, braci, sióstr, synów i córek. Będą strzec naszej granicy, świętego miejsca dla każdego Polaka po to, by rodacy mogli spokojnie dzielić się opłatkiem.

Oprócz tradycyjnych kolęd „Cicha noc, święta noc” (oby była cicha i święta), czy „Bóg się rodzi, moc truchleje” prześlijmy im także słowa kolędy policyjnej, napisanej specjalnie dla nich znanej już od ośmiu lat, której mottem jest „na baczność i spocznij, służyć człowiekowi”.

Będziemy wszyscy w tym świątecznym dniu z Nimi. Myślami z życzeniami na ustach by wrócili cali i zdrowi z misji, jaką postawiła przed nimi Polska. Jesteśmy im wdzięczni i zobowiązani za niezłomność i poświęcenie.

***

"Kolęda od policjantów" powstała spontanicznie, w atmosferze zbliżających się Świąt. Powstała w oparciu o to, co jest kwintesencją służby każdego policjanta, chęci niesienia pokoju, bezpieczeństwa i pomocy mieszkańcom miast i wsi. Tekst do „Kolędy od policjantów” napisała kielecka policjantka Anna Zielińska-Brudek autorka tomików poezji i licznych publikacji. Jak przyznawała wtedy „Myśl o jej napisaniu narodziła się dużo wcześniej.” Kolęda została wówczas wyśpiewana przez kieleckiego kompozytora Marcina Janaszka.

Muzykę do niej skomponował nieżyjący już, znany polski kompozytor Romuald Lipko, który był pomysłodawcą nagrania i zaprosił do współpracy wykonawcę ze swojego zespołu — aktora, solistę Grzegorza Wilka. Do jej zaśpiewania zaproszono także Chór Komendy Stołecznej Policji pod batutą Sylwii Krzywdy.

W 2016 roku do utworu powstał profesjonalny teledysk, który zrealizował kielecki oddział TVP. Na planie nie zabrakło Grzegorza Wilka, śp. Romualda Lipko oraz świętokrzyskich policjantów.

(KGP)

Opis filmu: Kolęda od policjantów

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 27.72 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony