Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dwaj nastolatkowie z Wrocławia odpowiedzialni za oszustwa internetowe

Data publikacji 22.12.2021

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali dwóch braci, którzy w okresie przedświątecznym postanowili zamówić, za pośrednictwem jednej z popularnych platform sprzedażowych - na konto przypadkowych osób, przesyłki a potem przechwycić je z paczkomatów. Przygotowali się do tego procederu planując dokładnie każdy krok, jednak nie przewidzieli, że ich działania w sieci zostaną zauważone przez policyjnych specjalistów z tej dziedziny. Funkcjonariusze udowodnili młodym wrocławianom ponad 60 oszustw. Z uwagi na wiek sprawców tych czynów karalnych, o ich dalszym losie będzie decydował sąd rodzinny i nieletnich.

Praca policjantów Wydziału do walki z Cyberprzestępczością polega głównie na ujawnianiu przestępstw popełnianych w Internecie. Swoje umiejętności i specjalistyczny sprzęt wykorzystują do tego, aby „wytropić” sprawców czynów zabronionych. Praca ta ma charakter przede wszystkim operacyjny, dlatego większość cyberprzestępców nie orientuje się nawet, że staje się obiektem zainteresowania policjantów tej specjalności.

Tak też było kilka dni temu na terenie Wrocławia. Policjanci wpadli na trop osoby, która działając za pośrednictwem jednego z popularnych serwisów sprzedażowych wyłudzała zakup towarów na koszt innych użytkowników tej platformy.

Kiedy policjanci sprawdzili szczegóły tych wyłudzeń okazało się, że sprawca najpierw łamał zabezpieczenia do kont użytkowników zarejestrowanych na platformie, po czym logował się do nich bez autoryzacji uzyskując tym samym dostęp do wszystkich danych tego użytkownika. Następnie zmieniał dane kontaktowe podając własny numer telefonu i adres do skrzynki internetowej. Kolejnym krokiem było zamawianie rozmaitych produktów bez wiedzy właściciela konta, za które należność pobierana była z konta bankowego faktycznego właściciela. Przesyłki natomiast kierowane były do paczkomatów na terenie Wrocławia.

Policjanci bardzo szybko wpadli na trop osób oszukujących w ten sposób. Ich zatrzymanie było tylko kwestią czasu. Pierwsza osoba związana z tym przestępczym procederem zatrzymana została już w piątek, zaraz po tym, jak odebrała przesyłkę. Ku zaskoczeniu funkcjonariuszy, był to 16-letni mieszkaniec Wrocławia. Kolejne czynności wykonane przez policjantów doprowadziły do zatrzymania jego 14-letniego brata. Wiadomo również, że podobnie działało kilkoro rówieśników. Nastolatkom wydawało się, że opracowali plan doskonały, aby przed świętami zdobyć interesujące ich podarunki, jednak przecenili swoje umiejętności.

Przesyłki przechwycone w paczkomatach młodzi wrocławianie gromadzili w swoim mieszkaniu, pod łóżkiem, aby nie zostały zauważone przez rodziców. Znalezione w ich mieszkaniu przedmioty zostały zabezpieczone przez policjantów.

Obaj bracia noc po zatrzymaniu spędzili w Policyjnej Izbie Dziecka. Następnego dnia zostali przesłuchani, usłyszeli zarzuty popełnienia czynu karalnego a całość materiałów zgromadzonych w tym postępowaniu została przekazana do sądu. Sprawami osób nieletnich zajmują się wydziały rodzinne i nieletnich, które mogą w takim przypadku orzec środek wychowawczy adekwatny do popełnionego czynu. Wachlarz możliwych do zastosowania środków zaczyna się od upomnienia, a kończy na skierowaniu nieletniego do ośrodka szkolno-wychowawczego, a nawet w określonych przypadkach do zakładu poprawczego.

Opisana wyżej sprawa ma charakter rozwojowy i w najbliższym czasie mogą zostać zatrzymane kolejne osoby wykorzystujące podobny schemat oszustwa w Internecie.

(KWP we Wrocławiu / mw)

  • rozłożone na stole przedmioty zabezpieczone przez policjantów
  • rozłożone na stole przedmioty zabezpieczone przez policjantów
  • nieumundurowany policjant prowadzi zatrzymanego - widok z tyłu
  • nieumundurowany policjant prowadzi zatrzymanego - widok z tyłu
  • dwaj nieumundurowani policjanci prowadzą zatrzymanych - widok z tyłu
Powrót na górę strony