Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci pomaganie mają we krwi

Data publikacji 23.12.2021

Ośmiu monieckich policjantów, w czasie służby pomagają i chronią, a w czasie wolnym bezinteresownie oddają cząstkę siebie – krew, której tak często potrzebują osoby chore i ranne w wypadkach komunikacyjnych. Mają różny staż służby, różne stanowiska i 1 cel – ratować życie ….. nie tylko na służbie. Szczerze zachęcają innych do robienia tego samego.

4 policjantów z Wydziału Kryminalnego, 2 policjantów z Posterunku Policji w Goniądzu, 1 policjant z Wydziału Ruchu Drogowego, a na czele nich Komendant Powiatowy Policji w Mońkach inspektor Artur Maksymiuk. Ci policjanci wiedzą, że krew jest lekiem, którego nie da się zastąpić, dlatego systematycznie ją oddają. Różnią ich lata pracy, stanowisko, ale łączy wspólny cel – ratowanie życia ….. nie tylko na służbie.

Kamil, Sławek i Łukasz z Wydziału Kryminalnego swoją przygodę z krwiodawstwem zaczęli jeszcze przed wstąpieniem w szeregi Policji. Dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia Sławek oddał już ponad 34 litrów krwi, Łukasz ponad 30 litrów, a Kamil ponad 25 litrów. Są oni odznaczeni najwyższą z możliwych odznak - „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Jak sami przyznają "oddawanie krwi wchodzi w krew", a świadomość, że jednorazowe oddanie krwi może uratować nawet trzy ludzkie istoty, motywuje ich do działania. Mirosław z Wydziału Kryminalnego został krwiodawcą po przyjęciu do służby w Policji. Od kilkunastu lat regularnie dzieli się tym niezastąpionym lekiem. Oddał już ponad 21 litrów.

Oprócz wymienionych są jeszcze inni policjanci, którzy również dzielą się z potrzebującymi tym cennym darem. Wśród nich Mariusz – dzielnicowy z Posterunku Policji w Goniądzu, który krwiodawcą został w wieku 18 lat. Zdanych ma już 12 litrów krwi. Adrian z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wojciech – Kierownik Posterunku Policji w Goniądzu od kilku lat regularnie oddają krew. Na swoim koncie mają zdanych około 5 litrów, ale to dopiero początek.

Na czele monieckich „niebieskich” dawców krwi stoi Komendant – insp. Artur Maksymiuk, który honorowym dawcą krwi jest od 26 lat. Na swoim koncie ma oddanych ponad 20 litrów krwi i odznakę „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”. Jego postawa inspiruje pozostałych policjantów do bycia dawcą. Regularnie oddaje krew i nie jest obojętny na prośby osób szukających dawców. Dzieli się nią, gdy tylko może.

Honorowe krwiodawstwo to nie tylko wspaniała idea, jest to przede wszystkim metoda, dzięki której można uratować ludzkie życie. Każdy z nas jest źródłem tego wspaniałego leku. Monieccy policjanci kierują się zasadą - „Oddaj Krew, Uratuj Życie" i szczerze zachęcają innych do czynienia tego samego. Nie ważna jest forma odznaczeń, a cel jaki temu przyświeca. Nie bójmy się pomagać. To tylko 450 ml krwi, a znaczy aż tyle.

(KWP w Białymstoku / kp)

  • monieccy honorowi dawcy krwi
  • odznaczenie „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu
  • odznaczenie Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu
  • policjant w czasie oddawania krwi
  • ręka policjanta w czasie oddawania krwi
Powrót na górę strony