Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostrzegamy przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne

Data publikacji 28.12.2021

Każdego roku zimą policjanci dużą uwagę skupiają na bezpieczeństwie dzieci i młodzieży podczas zabaw na świeżym powietrzu. Śniegu na razie niewiele, jednak niskie temperatury spowodowały, że na zbiornikach wodnych pojawił się lód. Dlatego rozmawiajmy z naszymi dziećmi o tym, jakie ryzyko niesie zabawa w takich miejscach i upewnijmy się, że potrafią być asertywne, kiedy ktoś je namawia do wejścia na zamarzniętą taflę.

Od kilku dni temperatura powietrza jest na tyle niska, że na taflach zbiorników wodnych pojawił się lód. To jednak nie oznacza, że są one bezpieczne i można z nich korzystać jak ze sztucznych lodowisk. Dlatego policjanci codziennie kontrolują takie miejsca i sprawdzają, czy nie ma na nich bawiących się dzieci lub wędkarzy łowiących w przeręblu ryb.

Pamiętajmy, że żadna tafla lodu nie jest na tyle gruba, by było na niej bezpiecznie. Dlatego apelujemy przede wszystkim do rodziców. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach, stawach i zbiornikach wodnych. Uczmy asertywności i umiejętności przewidywania niebezpiecznych zdarzeń.

Apelujemy również do przechodniów, którzy są świadkami niebezpiecznych zabaw dzieci. Zawsze możemy zareagować i poprosić, aby zeszły na brzeg. Kiedy nasze uwagi nie przynoszą rezultatu, skorzystajmy z numeru alarmowego i poinformujmy policjantów o tym, że na zamarzniętym stawie bawią się dzieci. Jeden telefon może uratować im życie.

A oto kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać:

  • w przypadku załamania się lodu starajmy się zachować spokój – najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i próbować wpełznąć na lód, potem należy poruszać się w kierunku brzegu, cały czas leżąc na lodzie;
  • gdy zauważymy osobę, która wpadła do wody, nie biegnijmy w jej kierunku – pamiętajmy, pod nami też może się załamać lód;
  • jeżeli w zasięgu ręki mamy długi szalik, gałąź, spróbujmy podczołgać się do tonącego i podać mu drugi koniec;
  • jeżeli nie jesteśmy w stanie sami udzielić pomocy, natychmiast wezwijmy odpowiednie służby;
  • po wyciągnięciu z wody osoby poszkodowanej należy ją okryć czymś ciepłym i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia.

(KWP w Opolu / kp)

Powrót na górę strony