Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Codzienna służba przy zwalczaniu koronawirusa

Data publikacji 30.12.2021

Każdego dnia policjanci wspomagają służby sanitarne przy zwalczaniu koronawirusa. Funkcjonariusze między innymi sprawdzają osoby objęte kwarantanną, czy też kontrolują to jak przestrzegamy obowiązujących obostrzeń. Przepisy antycovidowe są już z nami od jakiegoś czasu, nie możemy więc wymawiać się ich nieznajomością. Pamiętajmy, że stosują zasadę dystansu społecznego, dezynfekcji oraz zasłaniania ust i nosa maseczką w obowiązkowych miejscach, wspólnie dbamy o życie i zdrowie nasze oraz naszych najbliższych.

Policjanci w trakcie swojej służby, sprawdzają również przestrzeganie obowiązujących obostrzeń. W naszym województwie, tylko w zeszłym tygodniu ujawnili ponad 1150 osób, które nie stosowały się do aktualnie obowiązujących przepisów. Wykroczenia te to głównie nie stosowanie się do obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką. Z uwagi na to, że przepisy obowiązują już od dłuższego czasu, w ponad połowie przypadków, te interwencje zakończyły się nałożeniem mandatu karnego lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu.

Przypominamy, że obostrzenia i przepisy są skodyfikowane między innymi w Ustawie z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, czy też w Kodeksie Wykroczeń, art. 116 par. 1a.

Pamiętajmy o tym, że usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać maseczką m.in.:

  • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),

  • w autobusie, tramwaju i pociągu,

  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,

  • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba że pracodawca postanowi inaczej),

  • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,

  • w kinie i teatrze,

  • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,

  • w kościele i szkole, na uczelni

  • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.).

Policjanci sprawdzają również osoby objęte kwarantanna. Takich sprawdzeń dokonują ponad 10 000 każdego dnia. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie obostrzeń. Tylko poprzez wspólne działania ograniczamy rozprzestrzenianie się wirusa. Dbajmy o życie i zdrowie własne oraz naszych najbliższych.

Aktualnie obowiązujące obostrzenia i przepisy są dostępne na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus

Powrót na górę strony