Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci uratowali mężczyznę przed wychłodzeniem

Data publikacji 28.12.2021

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Ścinawie pomogli bezdomnemu mężczyźnie, któremu groziło wychłodzenie organizmu. Przebywał on w pustostanie, gdzie schronił się przed siarczystym mrozem. Wymagał natychmiastowej pomocy - miał widoczne ślady odmrożenia i nie było z nim żadnego kontaktu. Dzięki pomocy policjantów, mężczyzna szybko trafił pod opiekę lekarzy. Pamiętajmy! Kiedy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, nie zapominajmy o tym, że w naszym otoczeniu są osoby, które mogą potrzebować pomocy.

Policjanci z lubińskiej komendy powiatowej systematycznie prowadzą działania prewencyjne, które mają na celu między innymi niesienie pomocy osobom bezdomnym, samotnym i nieporadnym życiowo. Z uwagi na okres zimowy i panujące niskie temperatury, patrole intensywnie sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy.

Jedna z takich kontroli miała miejsce wczoraj, 27 grudnia bieżącego roku. Mundurowi z Komisariatu Policji w Ścinawie podczas obchodu terenu, w jednym z pustostanów, znaleźli mężczyznę, który leżał na ziemi bez żadnego okrycia - miał na sobie jedynie kurtkę, która była rozpięta. Mężczyzna nie odpowiadał na wezwania policjantów i nie ruszał się. Funkcjonariusze natychmiast sprawdzili jego funkcje życiowe. Okazało się, że oddycha i ma wyczuwalny puls, jednak nie można było z nim nawiązać kontaktu, nie otwierał oczu i nie był w stanie nic powiedzieć, a jego odsłonięte plecy miały ślady odmrożenia.

Policjanci natychmiast powiadomili o tej sytuacji pogotowie ratunkowe, okryli mężczyznę kocem termicznym i do czasu przyjazdu medyków monitorowali jego funkcje życiowe.

Po przyjeździe, ratownicy medyczni oświadczyli, że mężczyzna znajdował się w stanie hipotermii, która zagrażała bezpośrednio jego życiu i zdrowiu. Został natychmiast przewieziony do szpitala i trafił pod opiekę lekarzy.

Dzięki sprawnej i natychmiastowej reakcji funkcjonariuszy, prawdopodobnie udało się po raz kolejny uniknąć tragedii.

Pamiętajmy!

Okres zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe czy altanki. Funkcjonariusze każdego roku monitorują sytuację tych osób. Oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - proponują przewiezienie do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie można zjeść ciepły posiłek i przespać się w bezpiecznych warunkach.

Jeśli ktokolwiek posiada wiedzę o miejscach, gdzie przebywają osoby w trudnej sytuacji życiowej, może zgłosić to również przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zaznaczenie miejsca zajmuje chwilę, a jednocześnie spowoduje, że patrole Policji będą kontrolować to miejsce. W ten sposób każdy z nas może uratować czyjeś życie.

Jeśli widzisz, że osoba bezdomna jest narażona na wychłodzenie, natychmiast dzwoń na numer alarmowy 112!

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony