Policjanci uratowali seniora przed wychłodzeniem. Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować czyjeś życie
Dzięki informacji przekazanej przez mieszkańca Lubina, policjanci wydziału prewencji uratowali przed wychłodzeniem seniora. Mężczyzna leżał pod jednym z budynków na terenie miasta. Nie był w stanie sam dalej się poruszać. Był przytomny, lecz nie można z nim było nawiązać żadnego kontaktu. Policjanci zabrali mężczyznę do radiowozu starając się go ogrzać do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Dziękujemy za informacje o osobach potrzebujących pomocy, jednocześnie przypominamy, tak jak było w tym przypadku, że jeden telefon może uratować życie człowieka.
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie codziennie w ramach służby sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, będące w okresie zimowym szczególnie narażone są na utratę zdrowia i życia.
Kilka dni temu, około godziny 5.00 oficer dyżurny lubińskiej komendy otrzymał zgłoszenie od mieszkańca miasta, z którego wynikało, że przed jednym z budynków leży starszy mężczyzna. Zgłaszający dodał również, że osoba ta ma problemy z poruszaniem się.
Skierowany na miejsce patrol wydziału prewencji potwierdził zgłoszenie. Mundurowi zastali na wpół przytomnego wychłodzonego mężczyznę. 65-latek nie mógł się poruszać, nie było z nim żadnego kontaktu, nie reagował na polecenia policjantów. Policjanci, mając podejrzenie, że starszy pan znajduje się w stanie hipotermii, zagrażającej jego zdrowiu i życiu, natychmiast zareagowali. Przenieśli go do radiowozu i tam ogrzewając, monitorowali jego funkcje życiowe, czekając na przyjazd wezwanej wcześniej już karetki pogotowia.
Na miejscu, zespół ratownictwa medycznego, po wstępnym badaniu i zmierzeniu temperatury 65-latka, stwierdził, że mężczyzna jest mocno wychłodzony, a temperatura jego ciała wynosi jedynie 30,7ºC, pomimo 15 – minutowego ogrzewania go przez policjantów.
Z uwagi na zagrożenie zdrowia i życia, ratownicy przewieźli mężczyznę do szpitala.
Dziękujemy wszystkim osobom, które nie przechodzą obojętnie obok osób bezdomnych czy znajdujących się pod wpływem alkoholu, szczególnie w te zimowe, mroźne dni. Jak widać na powyższym przykładzie, jeden telefon może uratować ludzkie życie. Jeśli z jakichś powodów obawiamy się zadzwonić, możemy skorzystać z aplikacji na telefon komórkowy: Krajowa Mapa Zagrożeń. Na niej wystarczy oznaczyć miejsce, gdzie ktoś potrzebuje pomocy. Policjanci na pewno sprawdzą je i w razie potrzeby pomogą.
(KWP we Wrocławiu / kp)