Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ratunek przyszedł w ostatniej chwili. Myśleniccy policjanci uratowali życie 63-latkowi

Data publikacji 03.01.2022

Sierżant sztabowy Sławomir Kutryba i sierżant sztabowy Artur Łętocha uratowali 63-latka z gminy Pcim. Podczas interwencji znaleźli go nieprzytomnego, z głową w wodzie. Dzięki podjętej na czas skutecznej resuscytacji poszkodowany odzyskał przytomność i trafił pod opiekę lekarzy.

1 stycznia 2022 roku, o 12.30 policjanci patrolujący ulice Myślenic otrzymali zgłoszenie o awanturze domowej w gminie Pcim. Gdy po kilku minutach dotarli na miejsce, w rozmowie z domownikami ustalili, że 63-letni awanturnik, wystraszony przyjazdem mundurowych, uciekł z domu. Rodzina sugerowała, że nietrzeźwy mężczyzna prawdopodobnie nie odszedł daleko i zapewne ukrywając się w pobliżu, oczekuje aż policjanci skończą czynności.

Sierżant sztabowy Sławomir Kutryba i sierżant sztabowy Artur Łętocha postanowili poszukać mężczyzny, aby po zakończeniu interwencji i ich odjeździe nie dochodziło do kolejnych awantur. Najpierw sprawdzili okolice domu i pomieszczenia gospodarcze, następnie poszerzyli krąg poszukiwań i przeszukiwali tereny leśne nieopodal domostwa. Podczas sprawdzania terenu jeden z mundurowych dostrzegł mężczyznę leżącego pod stromym zboczem w potoku. Mężczyzna nie odpowiadał na wezwania, nie ruszał się. Policjanci szybko zbiegli ze skarpy.

Okazało się, że mężczyzna leży z twarzą  zanurzoną w wodzie. Sierżant sztabowy Sławomir Kutryba i sierżant sztabowy Artur Łętocha wyciągnęli go z wody i sprawdzili czynności życiowe. 63-latek nie oddychał. Dodatkowo miał widoczny uraz głowy, liczne ślady krwi i zadrapania. Prawdopodobnie poślizgnął się, stoczył ze zbocza i uderzył głową o twarde podłoże, a wpadając do strumyka, stracił przytomność. 

Policjanci od razu przystąpili do akcji ratunkowej wykonując masaż serca, w czasie którego mężczyzna zaczął oddychać. By udrożnić drogi oddechowe, ułożyli go w pozycji bocznej ustalonej. Monitorowali czynności życiowe mężczyzny i zadbali o komfort termiczny do czasu przyjazdu załogi pogotowia ratunkowego. Kiedy na miejsce przyjechali ratownicy, wspólnymi siłami wydobyli poszkodowanego z trudnego leśnego terenu. Dzięki szybkiej i profesjonalnej reakcji policjantów nie doszło do tragedii. Przytomny 63-latek trafił pod opiekę lekarzy.

Pamiętajmy, że w przypadku nagłego zatrzymania krążenia wczesne rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego. Nie bójmy się pomagać.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony