Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ile jeszcze musi zginąć osób na drodze, żebyśmy byli ostrożniejsi?

Data publikacji 05.01.2022

Legnica, Jawor, Lubin - w tych miejscowościach tylko w ostatnich dniach doszło do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. W jednym przypadku starsza kobieta walczy w szpitalu o życie i zdrowie, w drugim jedna osoba w wyniku poniesionych obrażeń zginęła na miejscu zdarzenia, a w trzeciej sytuacji została potrącona seniorka poruszająca się przy pomocy kul ortopedycznych. Aby zahamować ten dramatyczny trend bądźmy ostrożni na drodze. Prośba kierowana jest zarówno do pieszych, rowerzystów jak i kierujących pojazdami. Bądźmy widoczni, rozważni, nie spieszmy się i szanujmy innych uczestników ruchu drogowego.

W Legnicy na skutek zderzenia czołowego dwóch pojazdów śmierć poniosła 78-latka. W Jaworze na przejściu dla pieszych potrącona została starsza kobieta, która trafiła do szpitala i obecnie walczy o życie i zdrowie. W Lubinie natomiast nietrzeźwy kierujący nie zauważył przechodzącej przez jezdnię seniorki poruszającej się przy pomocy kul ortopedycznych i potrącił ją. Kobieta trafiła do szpitala. To tylko kilka zdarzeń drogowych z obszaru Dolnego Śląska, które wpłynęły na dalsze losy ich uczestników, a których można było uniknąć.

Pomimo wielu apeli i obecności policjantów na drogach dbających o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, każdego dnia policyjne statystyki powiększają się o kolejne przypadki zdarzeń drogowych. Analiza tych sytuacji pozwala na podejmowanie kroków, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa. Niewiele jednak zdziałają sami policjanci. To każdy z nas - każdy z użytkowników dróg musi zadbać o siebie i zachować ostrożność wobec innych.

Nieodłącznym elementem bezpieczeństwa na drodze jest właściwa widoczność. Pieszym, rolkarzom czy przemieszczającym się na hulajnogach radzimy uzupełnić części wierzchniej garderoby o elementy odblaskowe, a najlepiej kamizelkę odblaskową. Rowerzystom przypominamy, że prawidłowo przygotowany jednoślad do jazdy musi posiadać oświetlenie i elementy odblaskowe. Nie zaszkodzi, a na pewno pomorze posiadanie dodatkowych odblasków na kurtce, czy nogawce spodni. Równie ważne jest właściwe oświetlenie pojazdów mechanicznych na drogach - sprawne reflektory, przejrzyste i czyste szyby przednie i boczne samochodów pozwalają właściwie doświetlić otoczenie i dostrzec innych uczestników ruchu.

Po raz kolejny policjanci przypominają, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Pamiętajmy również, że wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Zatem bądźmy widoczni, ostrożni, rozważni, nie spieszmy się i szanujmy innych uczestników ruchu drogowego.

mł. asp.  Aleksandra Pieprzycka
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 46.49 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony