Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krakowscy i koszalińscy policjanci pomogli uratować kobietę i jej córeczkę

Data publikacji 05.01.2022

Dzięki sygnałowi od internautki z Norwegii i ogromnemu zaangażowaniu dwóch krakowskich dyżurnych - podkom. Jarosława Najdera oraz asp. szt. Marka Głowackiego – udało się uratować zdesperowaną matkę i jej córeczkę. Krakowscy policjanci pomimo ograniczonej ilości informacji, ustalili, że kobieta przebywa w Koszalinie i poprosili tamtejsze służby o potrzebne wsparcie. Dzięki współdziałaniu krakowskich i koszalińskich funkcjonariuszy udało się uniknąć tragedii i będąca w kryzysie matka w porę otrzymała pomoc.

Wczoraj, tj. 4 stycznia br., około godz.11, na telefon dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zadzwoniła Polka mieszkająca w Norwegii, która usilnie próbowała zlokalizować internetową znajomą i jej córeczkę. Mieszkanka Norwegii, jak powiedziała, jest członkiem jednej z grup internetowych zrzeszających rodziców i prowadziła wirtualne rozmowy z jedną z matek, mieszkającą w Polsce. Kiedy kobieta przeczytała w wiadomości, że jej współrozmówczyni zmaga się z problemami i rozważa odebranie życia sobie oraz dziecku, natychmiast zaczęła działać. Znajomość kobiet była jedynie wirtualna, panie znały tylko swoje personalia i przybliżony rejon zamieszkania. Mieszkanka Norwegii przypuszczała, że zdesperowana matka może przebywać na terenie Krakowa, dlatego też poinformowała o zdarzeniu krakowskich policjantów.

Asp. szt. Marek Głowacki, który przyjął zgłoszenie, w obliczu realnej groźby zagrożenia życia kobiety i jej córeczki niezwłocznie przystąpił do działania. Sytuacja była dramatyczna ponieważ dyżurny dysponował ograniczonymi informacjami, dlatego też do pomocy włączył się drugi dyżurny - podkom. Jarosław Najder. Obaj wspólnie sprawdzili systemy danych i stopniowo zawężali krąg osób, co do których mogło odnosić się zgłoszenie. W końcu ustalili personalia kobiety, jej dane kontaktowe oraz to, że obecnie prawdopodobnie przebywa na terenie Koszalina i ustalili jej numer telefonu. Jeden z policjantów nawiązał kontakt telefoniczny ze zdesperowaną matką, potwierdził jej adres oraz to, że faktycznie zmaga się ona z poważnym kryzysem i wymaga pomocy. Dyżurny rozmawiał z kobietą, uspokajał ją oraz otaczał wsparciem. W tym czasie, drugi z funkcjonariuszy skontaktował się z koszalińskim oficerem dyżurnym Policji, który błyskawicznie skierował pod adres, gdzie przebywała kobieta policyjny patrol oraz załogę pogotowia ratunkowego. Służby, które przybyły na miejsce, objęły kobietę i jej dziecko niezbędną pomocą.

Dzięki zaangażowaniu i nieustępliwości krakowskich dyżurnych udało się uniknąć tragedii.

Podkom. Jarosławowi Najderowi oraz asp. szt. Markowi Głowackiemu gratulujemy policyjnego profesjonalizmu, natomiast pani mieszkającej w Norwegii odpowiedzialnej postawy i wrażliwości na problemy drugiego człowieka.

(KWP w Krakowie / mw)

  • policjant siedzi za biurkiem
  • policjant siedzi za biurkiem
Powrót na górę strony