Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważajmy na cyberprzestępców! Dwaj bracia stracili 200 tysięcy inwestując w kryptowaluty

Data publikacji 13.01.2022

Zielonogórscy policjanci każdego dnia przyjmują zawiadomienia od osób oszukanych w Internecie. Przestępcy wyłudzają dane do kont bankowych, kart kredytowych lub przesyłają fałszywe linki do stron, dzięki którym okradają konta nieświadomych niczego ofiar. W tym tygodniu po raz kolejny otrzymaliśmy zawiadomienie o oszustwie na fałszywe inwestycje. Dwaj mężczyźni stracili 200 tysięcy złotych, inwestując w kryptowaluty, co poleciła im poznana w mediach społecznościowych kobieta z Singapuru.

Każdego dnia do zielonogórskich policjantów zgłaszają się osoby, które powiadamiają, że padły ofiarami różnych oszustw w Internecie. Sposoby i metody, jakimi posługują się oszuści, są coraz bardziej wyrafinowane i powodują, że osoby w różnym wieku dają się nabrać i tracą swoje pieniądze. W środę (12 stycznia) o oszustwie przy zakupie kryptowalut powiadomili policjantów dwaj bracia, którzy w sumie utracili 200 tysięcy złotych. Mężczyźni zaufali osobie poznanej w Internecie, która przekonała ich, że inwestując w wirtualne środki płatnicze, mogą w krótkim czasie bezpiecznie zarobić dużo pieniędzy.  

Jak opowiedział policjantom, pierwszy z braci na portalu randkowym poznał młodą kobietę z Singapuru. Para korespondowała ze sobą przez kilka tygodni, kobieta wypytywała o zarobki mężczyzny i zaproponowała mu, żeby zainwestował w kryptowaluty, to będzie mógł zarobić w krótkim czasie dużo pieniędzy. Nowa znajoma wysłała mężczyźnie swoje zdjęcia, zdjęcia swojej rodziny i samochodów. W ten sposób zdobywała zaufanie pokrzywdzonego. Obiecała,  że we wszystkim mu pomoże. Mężczyzna założył  konto na polecanej przez znajomą stronie, gdzie mógł kupować dolary, a następnie na stronie gdzie miał inwestować w kryptowaluty. Na początku pokrzywdzony wpłacił 3000 złotych, a w „aplikacji” widział swój „zysk”. Nowa znajoma zaczęła naciskać, żeby zainwestował więcej. Mężczyzna pożyczył więc od swojego brata 40 000 złotych, które również przelał na „swój portfel” w aplikacji do inwestowania w cyfrową walutę. Kobieta przekonała go, że zarobi tyle na tej inwestycji, że jeszcze odda bratu pożyczkę z 15% zyskiem. Pokrzywdzony wciąż widział na stronie internetowej swoje „zyski”. Pożyczył od brata jeszcze 100 tysięcy, które również wpłacił na swój wirtualny „portfel”.

Jak się okazało, oszuści chcieli jeszcze więcej pieniędzy, więc nowa „znajoma” zaczepiła w mediach społecznościowych brata mężczyzny poznanego wcześniej i pokazując mu jakie zyski osiągnął jego brat, przekonała do zainwestowania 60 tysięcy. Po kilku dniach od tej wpłaty okazało się, że obydwaj mężczyźni nie mogą się zalogować na swoje konta w aplikacji. Nagle urwał się również kontakt z przyjaciółką z Singapuru…  Bracia zorientowali się, że zostali oszukani i powiadomili policjantów. 

Szanowni Państwo. Ta historia to tylko jedna z wielu z jakimi na co dzień mają do czynienia policjanci w całej Polsce. Nie ma dnia, żeby również zielonogórscy policjanci nie otrzymywali zgłoszeń od oszukanych mieszkańców naszego powiatu, którzy przez nieostrożność w sieci tracą pieniądze. Czasami oszuści nakłaniają do kliknięcia na przesłane przez siebie linki, które kierują do fałszywych stron wyłudzających dane dostępowe do konta. Innym razem polecają instalować różne aplikacje, które również umożliwiają im dostęp do naszych kont i kradzież pieniędzy. A w innych przypadkach  udają klientów, którzy chcą od nas kupić towar wystawiony na portalu aukcyjnym i wyłudzają od nas dane, żeby następnie nas okraść.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie przy korzystaniu z Internetu:

  • miej ograniczone zaufanie do osób poznanych w Internecie – zdjęcia nie są dowodem autentyczności osoby;
  • chroń swoje dane - nie podawaj danych do logowania na konta bankowe czy numerów kart bankowych;
  • nie przekazuj żadnych poufnych informacji przez telefon – pracownicy banku NIGDY nie żądają przez telefon danych do logowania do konta;
  • nie klikaj w przesłane linki – do kont bankowych loguj się tylko przez oficjalną stronę banku lub w bankowej aplikacji;
  • nie instaluj aplikacji z nieznanych źródeł  i nie przelewaj pieniędzy na nieznane konta;
  • żadnych finansowych decyzji nie podejmuj w pośpiechu.

(KWP w Gorzowie Wlkp./ kp)

Powrót na górę strony