Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Program "Identyfikacja" - oznakuj rower

Data publikacji 26.05.2008

Przypominamy, aby oznakować rower wystarczy mieć dokument tożsamości oraz dowód zakupu towaru. Znakowanie jest bezpłatne. W celu uniknięcia ewentualnych wyjaśnień w czasie policyjnej kontroli zalecamy, by w przypadku sprzedaży roweru przekazać nowemu właścicielowi odcinek dotyczący jego oznakowania.

Już od 8 lat w województwie lubelskim realizowany jest program prewencyjny znakowania przedmiotów wartościowych pod nazwą "Identyfikacja". Do ubiegłego roku znakowane były głównie rowery. Obecnie policjanci znakują również inne przedmioty- głównie sprzęt AGD, RTV, komputery, a także sprzęt należący do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Program "Identyfikacja" cieszy się dużym zainteresowaniem. W ciągu 8 lat jego realizacji oznakowano, a następnie zarejestrowano w komputerowej bazie danych ponad 65 000 rowerów.

Głównym celem programu prewencyjnego "Identyfikacja" jest ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów. Wydział prewencji KWP w Lublinie prowadził systematyczny monitoring zdarzeń mających związek z utratą rowerów. Zanotowano stosunkowo mały – około 3% udział rowerów oznakowanych w ogólnej liczbie rowerów utraconych. Znaczna ilość skradzionych rowerów, właśnie dzięki posiadaniu trwałych cech identyfikacyjnych, została odzyskana przez policjantów.

Do znakowania rowerów stosowany jest kod literowo-cyfrowy składający się maksymalnie z 10 znaków: 4 litery (kod literowy inny dla każdego powiatu) i 6 cyfr. Dzięki takiemu systemowi każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę, w której został oznakowany. Po wykonaniu oznakowania dane oznakowanego przedmiotu rejestrowane są w policyjnej komputerowej bazie danych. Właściciel otrzymuje odcinek z numerem identyfikacyjnym przypisanym do jego roweru.

Właśnie rozpoczął się okres, w którym większość rowerzystów rozpoczyna swoje rowerowe przejażdżki. Sezon wiosenno-letni wiąże się niestety także z kradzieżami jednośladów. Cykliści niejednokrotnie pozostawiają rowery bez zabezpieczenia przed sklepami, uczelniami, bibliotekami miejskimi. Łupem złodziei padają rowery nie tylko drogie, ale i te przedstawiające mniejszą wartość.

Przypominamy: Aby oznakować swój jednoślad wystarczy posiadać ze sobą dokument tożsamości oraz dowód zakupu roweru, kartę gwarancyjną, rachunek. Znakowanie polega na naniesieniu na ramę przy pomocy grawera trwałego numeru identyfikacyjnego. Naklejka na polu numerowym zabezpiecza przed korozją i informuje o oznakowaniu. Dane dotyczące oznakowanego roweru i właściciela są wpisywane do policyjnej bazy danych. Po oznakowaniu właściciel otrzymuje odcinek z numerem identyfikacyjnym przypisanym do jego roweru.

Poza oznakowaniem, Policja apeluje o przestrzeganie kilku podstawowych zasad, dzięki którym możemy ustrzec się przed kradzieżą roweru:

- Nie zostawiaj go bez nadzoru, nawet na kilka minut.
- Jeśli pozostawiasz rower na ulicy, zrób to w widocznym miejscu, w miarę możliwości na specjalnym stojaku.
- Rower zabezpiecz przeznaczonym do tego celu łańcuchem, kłódką lub blokadą – przypnij go do trwałej konstrukcji, np. do stojaka, barierki itp.
- Nie poruszaj się rowerem sam w miejscach odludnych, zwłaszcza po zmroku.
- Jeśli Twoje dziecko jeździ rowerem, lepiej gdyby było pod nadzorem kogoś dorosłego.
- Nie trzymaj roweru na balkonie znajdującym się na parterze lub niższych piętrach, złodziej potrafi wejść nawet na II piętro i stamtąd ukraść rower.
- Nie zostawiaj roweru na klatce schodowej. Rower najlepiej trzymać w garażu, gdy nie dysponujesz garażem – w dobrze zabezpieczonej piwnicy.
- W sobie tylko znanym miejscu, na ramie, zaznacz jakiś znak szczególny, w przypadku ewentualnej kradzieży, pomoże to w identyfikacji Twojego roweru.
Powrót na górę strony