Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Staranowany radiowóz, pościg i zatrzymanych 4 mężczyzn w związku z kradzieżami samochodów

Data publikacji 20.01.2022

Dzięki doświadczeniu i dobremu rozpoznaniu środowiska przestępczego policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu we współpracy z „kryminalnymi” z komend na Mazowszu zatrzymali kilku mężczyzn podejrzewanych o szereg kradzieży samochodów na terenie całego województwa. Na podstawie zebranego materiału dowodowego Sąd Rejonowy w Sokołowie Podlaskim wobec dwóch mężczyzn zastosował tymczasowy areszt. Grozi im do 10 lat więzienia.

Mazowieccy policjanci wielokrotnie udowadniali swój profesjonalizm oraz skuteczność w zwalczaniu przestępczości samochodowej i odzyskiwaniu skradzionego mienia. Ogromne doświadczenie i dobre rozpoznanie środowiska przestępczego przez policjantów Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu pozwoliło m.in. na szybkie odzyskanie skradzionej hondy z Sokołowa Podlaskiego.

Kiedy funkcjonariusze z Sokołowa Podlaskiego zostali powiadomieni o kradzieży auta, informacja od razu trafiła do wszystkich patroli na Mazowszu. Ponieważ w sprawach kradzieży samochodów liczy się czas, do akcji odzyskania hondy natychmiast włączyli się kryminalni z KWP zs. w Radomiu, którym wsparcia udzielili policjanci z Siedlec. Funkcjonariusze wykorzystując swoje doświadczenie ustalili, że auto porusza się po drogach powiatu wyszkowskiego.

W trakcie prowadzonych nocnych działań policjanci zauważyli skradzioną hondę w miejscowości Adelin, w gminie Zabrodzie. Funkcjonariusze włączyli sygnały świetlne oraz dźwiękowe i wydali kierowcy sygnał do zatrzymania pojazdu. Wtedy mężczyzna siedzący na fotelu kierowcy, aby uniknąć kontroli drogowej, bez chwili zastanowienia uderzył w policyjny radiowóz, a następnie gwałtownie przyśpieszył i rozpoczął ucieczkę.

Policjanci z Radomia i Siedlec ruszyli w pościg, który prowadzony był drogami asfaltowymi, gruntowymi oraz leśnymi gminy przez około 15 km. W pewnym momencie honda zjechała do lasu, gdzie na mężczyznę czekali „współpracownicy”. Uciekinier porzucił auto i przesiadł się do ich mercedesa.

Wtedy kryminalni  stosując policyjną taktykę i technikę zatrzymania przestępców ponownie przystąpili do ujęcia uciekających osób. Funkcjonariusze przy wykorzystaniu radiowozów jako środka przymusu bezpośredniego zablokowali auto, a następnie podbiegli do mercedesa i obezwładnili trzech mężczyzn. 19-, 20-, 24-latek byli bardzo zaskoczeni skutecznością policyjnej akcji.

W toku przeszukania mercedesa policjanci dodatkowo ujawnili i zabezpieczyli narkotyki. Skradziona honda została zabezpieczona, a mieszkańcy gminy Zabrodzie zostali zatrzymani. Następnego dnia do sprawy zatrzymano jeszcze 24-letniego mieszkańca powiatu wołomińskiego podejrzewanego o współudział w kradzieży samochodów.

Śledczy z Sokołowa Podlaskiego w wyniku czynności procesowych zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie zatrzymanym mężczyznom zarzutów. Dwaj usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem do pojazdów, a wszyscy dodatkowo zarzuty posiadania narkotyków. Na wniosek policjantów i prokuratora, Sąd Rejonowy w Sokołowie Podlaskim na wobec dwóch mężczyzn zastosował najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za popełnione przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności

Nie był to koniec sprawy dla mazowieckich kryminalnych. Aresztowani mężczyźni od dłuższego czasu byli na celowniku policjantów. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że na terenie województwa mazowieckiego ukradli 5 aut. Jeden z nich został skradziony pod koniec grudnia w Wyszkowie, a następnie w niespełna dobę odnaleziony w lesie na terenie gminy Zabrodzie. Druga to honda, którą złodzieje ukryli na jednym z parkingów w Niegowie. Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

(KWP w Radomiu / mw)

Powrót na górę strony