Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy policjant w prawdziwym areszcie

Data publikacji 24.01.2022

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Busku - Zdroju wspólnie z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach w miniony czwartek zatrzymali 24-latka. Mężczyzna podejrzany jest o oszustwo metodą „na policjanta". Do popełnienia przestępstwa doszło w pierwszych dniach tego roku w Busku - Zdroju. To nie jedyne tego rodzaju oszustwo, w którym brał udział mieszkaniec gminy Stopnica. Jak szacują policjanci mężczyzna mógł odebrać od oszukanych osób prawie 600 tys. złotych. W sobotę został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W miniony czwartek (20.01.2022) na terenie województwa śląskiego buscy kryminalni wraz z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zatrzymali 24-letniego mieszkańca gminy Stopnica podejrzanego o popełnienie oszustwa.

W pierwszych dniach tego roku do mieszkanki Buska-Zdroju zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę. W rozmowie telefonicznej przekazała 79-letniej kobiecie nieprawdziwe informacje o rzekomym wypadku drogowym, w którym brała udział jej córka i zięć. Następnie oszustka poinformowała seniorkę o konieczności przekazania pieniędzy, aby „załatwić sprawę”, tym samym jej bliscy mogli uniknąć aresztu. Pokrzywdzona uwierzyła w opowieść. Wkrótce po zakończonej rozmowie u kobiety zjawił się mężczyzna, któremu seniorka przekazała ponad 74 tysiące złotych. Gdy się zorientowała, że została oszukana, powiadomiła Policję.

Policjanci ustalili, że zatrzymany 24-latek w oszukańczym procederze pełnił funkcję tzw. odbieraka, czyli kogoś, kto bezpośrednio przychodzi po pieniądze do pokrzywdzonych osób. Śledczy szacują, że na terenie województwa świętokrzyskiego, a także w innych regionach mężczyzna odebrał prawie 600 tys. złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy. Mężczyzna jest podejrzewany o popełnienie co najmniej kilku podobnych oszustw.

W piątek (21.01.2022) mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa. Śledczy wnioskowali o tymczasowy areszt dla 24-latka. W sobotę Sąd Rejonowy w Busku-Zdroju przychylił się do tego wniosku i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Kodeks karny za popełnienie oszustwa przewiduje karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Po raz kolejny apelujemy!

Nie ufaj osobom obcym. Nie przekazuj im żadnej gotówki! NIE rób przelewów bankowych! Oszuści wykorzystują różne metody, żeby wzbudzić w nas zaufanie i pod tzw. legendą na: „wnuczka”, „syna”, „córkę”, „policjanta”, „prokuratora” oraz inne osoby chcą pozbawić nas pieniędzy!

Nie daj się nabrać i chroń swoje oszczędności!

Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom o tym Policję.

Zadzwoń do nas na numer alarmowy 112 i przekaż informacje o swoich podejrzeniach.

(KWP w Kielcach / kp)

Powrót na górę strony