Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Schorowany 63-latek w porę otrzymał pomoc

Data publikacji 24.01.2022

Hajnowskie dzielnicowe wraz z pracownikiem socjalnym pomogły samotnemu, schorowanemu mężczyźnie. 63-latek leżał w zimnym pomieszczeniu, nie był w stanie poruszać się o własnych siłach. Okazało się, że jest chory na Covid-19. Na szczęście pomoc przyszła na czas i senior trafił pod opiekę lekarzy. Nie bądźmy obojętni wobec osób bezdomnych, nieporadnych życiowo czy nadużywających alkoholu. Często jeden telefon może uratować komuś życie.

Zima jest szczególnie trudnym czasem dla osób bezdomnych, schorowanych, pozbawionych opieki, czy niezaradnych życiowo. Hajnowscy policjanci od kilkunastu tygodni systematycznie sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie organizmu. Tak też było w piątek 21 stycznia br.  Po południu hajnowskie dzielnicowe wraz z pracownikiem socjalnym odwiedziły samotnego 63-letniego hajnowianina. Funkcjonariuszki wiedziały, że mężczyzna boryka się z problemami zdrowotnymi i niedawno wyszedł ze szpitala. 63-latek leżał na łóżku, był przykryty kołdrą. W domu było zimno. Mężczyzna był wyraźnie osłabiony, miał problemy z poruszaniem się i mówieniem. Uskarżał się na ból w klatce piersiowej. Dzielnicowe natychmiast wezwały na miejsce medyków. Po przybyciu służby medycznej okazało się, że hajnowianin choruje na Covid-19 i ponownie musi trafić do szpitala.

Gdyby nie szybkie działanie służb życie 63-latka mogło być zagrożone. To kolejny przypadek, kiedy dzięki działaniu policjantów i pracowników socjalnych uratowane zostało ludzkie życie i zdrowie. Gdy jesteśmy świadkami podobnych sytuacji, zadzwońmy pod numer alarmowy 112. Służby na pewno pomogą i żaden telefon nie zostanie bez reakcji. To niewiele kosztuje, a może ocalić czyjeś życie.

O miejscach, gdzie przebywają osoby bezdomne, możemy powiadomić Policję dodatkowo poprzez skorzystanie z policyjnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, wybierając zakładkę "osoba bezdomna wymagająca pomocy" i zaznaczając to miejsce na mapie. Zostanie ono sprawdzone przez funkcjonariuszy, a w przypadku potwierdzenia, objęte nadzorem w ramach działań prewencyjnych. Pamiętajmy jednak, że takie zgłoszenie nie zastępuje połączenia alarmowego, jeśli konieczne będzie udzielenie natychmiastowej pomocy.

(KWP w Białymstoku / kp)

  • Policjanci w trakcie sprawdzania pustostanów
  • Policjanci w trakcie sprawdzania pustostanów
  • Policjanci w trakcie sprawdzania pustostanów
Powrót na górę strony