Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejna metoda oszustwa

Data publikacji 25.01.2022

„Dziewczynka wracała z zakupów…, jak udało mi się ustalić znajduje się ona przy ul. Cybisa 5, zauważyła, że dłuższą chwilę idzie za nią mężczyzna w kapturze… Zestresowana dziewczynka zatrzymała się i wtedy stała się tragedia.” UWAGA - tak zaczyna się próba oszustwa! Taki post pojawił się ostatnio na jednym z portali społecznościowych. Informujemy, że prudniccy policjanci nie prowadzą takiej sprawy. Ostrzegamy, aby pod żadnym pozorem nie klikać w tego typu link, a tym bardziej nie logować się na niesprawdzonych stronach.

Ostatnio na jednym z portali społecznościowych pojawił się post, w którym autor informuje, że na terenie Prudnika dziewczynka stała się ofiarą przestępstwa. Informujemy, że prudniccy policjanci nie prowadzą takiej sprawy. Ostrzegamy, aby pod żadnym pozorem nie klikać w tego typu link, a tym bardziej nie logować się na niesprawdzonych stronach.

Oszuści wykorzystują nasze emocje, zaniepokojenie i chęć pomocy. Dlatego, udostępniamy link dalej, który w błyskawicznym tempie jest rozpowszechniany w sieci. Pamiętajmy, że klikając w link, możemy nieświadomie zainstalować na swoim urządzeniu oprogramowanie, które następnie oszuści mogą wykorzystać do przejęcia haseł i loginów w tym do e-bankowości. Ponadto duża aktywność danego artykułu tj. duża ilość wyświetleń, udostępnień może generować znaczne przychody oszustom m.in z wyświetlanych reklam. 

Dlatego nie należy podawać dalej niesprawdzonych postów, klikać w publikowane tam linki, ani logować za ich pośrednictwem na podane konta. Wzbudzić naszą czujność powinien nieautentyczny link na pasku adresu strony internetowej oraz to, że na takiej stronie nie możemy wejść w inne zakładki czy też informacje – strona ta nie jest interaktywna.

Pamiętajmy, że oszuści często podszywają się pod instytucje zaufania publicznego. Zawsze wcześniej weryfikujmy wiarygodność takich informacji. Doczytajmy w innych źródłach, sprawdźmy na oficjalnych stronach i portalach. To chociażby strona internetowa prudnickiej policji lub nasz profil na facebooku.

 

screen fałszywego sms

 

(KWP w Opolu / sc )

Powrót na górę strony