Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani oszuści metodą "na policjanta"

Data publikacji 27.01.2022

Niezwykła czujność, błyskawiczne skojarzenie i natychmiastowa reakcja policjantów z Wawra zaowocowały zatrzymaniem dwóch podejrzanych o dokonywanie oszustw metodą „na policjanta”. 18-latek i 19-latek wpadli w ręce funkcjonariuszy w okolicy jednego z bankomatów, z którego niedawno wypłacali pieniądze z karty pozyskanej od starszej osoby. Na razie usłyszeli trzy zarzuty oszustwa trzech osób na łączną kwotę ponad 90 tysięcy złotych. Podobnych zdarzeń, z którymi mają związek i pokrzywdzonych, których oszukali, jest najprawdopodobniej jeszcze co najmniej kilkanaście. Sprawa jest rozwojowa. 18-latek dodatkowo posiadał narkotyki, został objęty dozorem, wobec 19-latka sąd został tymczasowy areszt.

Policjanci z Wawra prowadzili obserwację do sprawy kradzieży. W pewnym momencie zauważyli kręcących się wokół bankomatu dwóch młodych mężczyzn. Natychmiast skojarzyli, że przecież właśnie z tego bankomatu niedawno pieniądze wypłacali oszuści działający metodą „na policjanta”. Szybkie spojrzenie, porównanie wyglądu, rysopisów i od razu bez chwili wahania decyzja o zatrzymaniu obu mężczyzn.

W ten właśnie sposób 18-latek i 19-latek wpadli wprost w ręce kryminalnych z Wawra. Jak wynikało z operacyjnych ustaleń policjantów, od listopada do stycznia tylko na terenie podległym naszej komendzie zatrzymani mężczyźni oszukali troje seniorów odpowiednio na kwoty blisko 56, 16 i 20 tysięcy. Każdorazowo pełnili funkcję odbierających pieniądze z różnych miejsc i w różny sposób.
Dalsze bardzo wnikliwe czynności operacyjnych z komisariatu przy ulicy Mrówczej pozwoliły na ujawnienie kolejnych kilkunastu podobnych zdarzeń z udziałem zatrzymanych.

Na tym etapie postępowania mężczyźni usłyszeli zarzuty dotyczące dwóch przestępstw z Wawra i jednego z Rembertowa. 18-latek dodatkowo w mieszkaniu posiadał marihuanę. Został objęty policyjnym dozorem. Jego kolega na podstawie postanowienia sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Sprawa jest rozwojowa.

(KSP / kp)

Powrót na górę strony