Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie widział nic złego w poruszaniu się samochodem bez przedniej szyby, a to był dopiero początek jego kłopotów

Data publikacji 28.01.2022

Wrocławscy policjanci, patrolując ulice miasta, zwrócili uwagę na pojazd, którego stan techniczny znacząco odbiegał od przyjętych norm. Funkcjonariusze już po chwili rozmawiali z kierującym, który w sposób lekceważący podszedł do obowiązujących przepisów. Mężczyzna finalnie został przekazany Straży Granicznej wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu do ojczyzny.

Policjanci z wrocławskiej drogówki zwracają szczególną uwagę na wykroczenia popełniane na drodze, ale także stan techniczny przemieszczających się nią pojazdów. W sposób rażący aktualne przepisy naruszył 35-letni obywatel Ukrainy, siedzący za kierownicą osobowej Hondy.

Mundurowi zatrzymali pojazd w bezpiecznym miejscu, po czym przystąpili do wnikliwej kontroli, już na pierwszy rzut oka niesprawnego pojazdu. Funkcjonariusze stwierdzili brak lewej przedniej szyby, uszkodzone lusterko zewnętrzne pojazdu, a także wycieki płynów eksploatacyjnych.

Jakby tego było mało, pojazd nie miał aktualnych badań technicznych, a kierujący nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów. Konieczne w tej sytuacji było doprowadzenie mężczyzny do najbliższej jednostki policji celem potwierdzenia tożsamości i sprawdzenia legalności pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Sprawy wówczas się skomplikowały, ponieważ wyszło na jaw, że mężczyzna za wcześniej popełnione czyny karalne zgodnie z artykułem 302 Ustawy o cudzoziemcach jest osobą niepożądaną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Policjanci sporządzili wniosek o wydanie decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. Finalnie mężczyzna trafił w ręce Straży Granicznej, która kontynuowała czynności.

Policjanci przypominają, że każdy cudzoziemiec i obywatel UE, przebywający w Polsce, posiada pewne prawa i obowiązki. Każdy z nas przebywając w Polsce, musi przestrzegać prawa obowiązującego na jej terenie. Zgodnie z aktualnymi przepisami i artykułem 288 Ustawy o cudzoziemcach: cudzoziemiec w okresie pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany posiadać ważny dokument podróży oraz dokumenty uprawniające do pobytu terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli są wymagane. W tym miejscu należy przypomnieć, że niemożność ustalenia tożsamości jest jedną z podstaw do zatrzymania osoby.

(KWP we Wrocławiu / kp)

Powrót na górę strony