Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odzyskali bezcenne eksponaty

Data publikacji 27.05.2008

Kilkadziesiąt bezcennych eksponatów archeologicznych, historycznych ksiąg kościelnych i przedmiotów codziennego użytku znaleźli policjanci w jednym z domów pod Gnieznem. Zatrzymali 48-letniego historyka i jego syna, którzy oferowali niektóre z eksponatów na aukcji internetowej. Śledczy sprawdzają teraz, w jaki sposób mężczyźni weszli w posiadanie tych bezcennych okazów.

Kilka tygodni temu kryminalni z komendy wojewódzkiej w Poznaniu na aukcji internetowej zwrócili uwagę na jedną z ofert. Na sprzedaż wystawiony był topór z XI wieku i siekiera z okresu ceramiki wstęgowej. Szybko namierzyli sprzedawcę. Okazał się nim mieszkaniec gminy Kiszkowo koło Gniezna.

Funkcjonariusze zatrzymali 48-letniego mężczyznę, z wykształcenia historyka, oraz jego syna. W ich domu znaleźli kilkadziesiąt eksponatów archeologicznych. Są to między innymi siekiery i toporki z epoki neolitu oraz podobne przedmioty z żelaza pochodzące ze średniowiecza. Śledczy zabezpieczyli także rękopisy ksiąg kościelnych z XVII wieku, ozdoby i ceramikę.

Ekspert z dziedziny historii i archeologii wstępnie ocenił, że znalezione eksponaty są autentyczne i trudno ocenić ich wartość. Policjanci ustalają, w jaki sposób zatrzymani mężczyźni weszli w posiadanie tych przedmiotów. Sprawdzają również, czy część zgromadzonych przez nich zbiorów nie została wywieziona za granicę. Za naruszenie przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami zatrzymanemu grozi kara do 5 lat więzienia.

Nagranie audio Mówi sierż. Agnieszka Hamelusz z wydziału prasowego KGP

Pobierz plik Mówi sierż. Agnieszka Hamelusz z wydziału prasowego KGP (format mp3 - rozmiar 1002.9 KB)

Film Policjanci odzyskali bezcenne eksponaty


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Policjanci odzyskali bezcenne eksponaty (format flv - rozmiar 2.36 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony