Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej lekarza i ratowników medycznych

Data publikacji 02.02.2022

Policjanci z Gardei zatrzymali agresywnego 21-latka, który bezpodstawnie wezwał pomoc medyczną, a następnie znieważył, groził śmiercią załodze karetki pogotowia ratunkowego oraz uderzył lekarza. Skierowany na miejsce patrol Policji zatrzymał napastnika. Mężczyzna ten był pod wpływem alkoholu. Przypominamy, że lekarze i ratownicy medyczni podlegają podczas swojej pracy ochronie prawnej takiej samej, jak funkcjonariusz publiczny.

W miniony wtorek, 01.02.2022 r., o godz.14.00 zespół ratownictwa medycznego z Kwidzyna został zadysponowany do miejscowości Otoczyn w celu udzielenia pomocy pobitej i nieprzytomnej osobie, która była reanimowana przez zgłaszającego.

Na miejscu ratownicy i lekarz zastali przed budynkiem dwóch mężczyzn, których dotyczyło zgłoszenie tj. 21 i 66-latka. Widać było, że obydwaj są pod znacznym wpływem alkoholu. Po wstępnym badaniu ojca zgłaszającego 21-latek stał się bardzo agresywny. Używając niecenzuralnych słów zaczął znieważać lekarza oraz ratowników, szarpał ich a następnie uderzył pięścią jednego z nich. Próba zwrócenia uwagi na niewłaściwe zachowanie tylko wywoływała dodatkowe wzburzenie.

Załoga karetki poprosiła więc o pomoc patrol Policji. Funkcjonariusze zatrzymali 21-latka i przewieźli go do policyjnego aresztu. Sprawdzenie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie 1 promil alkoholu.

W rozmowie z 66-latkiem ustalono, że nikt go nie pobił, nic mu nie dolegało, położył się jedynie spać a syn zrobił sobie żart i zadzwonił po pomoc.

Dzisiaj mężczyzna usłyszy zarzuty karne: znieważenia oraz naruszenia nietykalności cielesnej ratowników medycznych, za co grozi mu kara 3 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że jeżeli ratownik medyczny udziela pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy lub podejmuje medyczne czynności ratunkowe, przysługuje mu ochrona, jaka jest przewidziana dla funkcjonariusza publicznego. A zatem każdy, kto naruszy nietykalność cielesną, znieważy, będzie wpływał przemocą lub groźbą bezprawną na wykonywane czynności, bądź dopuści się czynnej napaści na ratownika medycznego, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Czyny te są przestępstwami i w zależności od danego artykułu w kodeksie karnym, grozi za nie kara więzienia od 3 do 10 lat. Warto podkreślić, że ochronie podlegają również osoby przybrane do pomocy.

(KWP w Gdańsku / sc ) 

Powrót na górę strony