Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odprawa roczna w komendzie wojewódzkiej

Data publikacji 09.02.2022

Dziś odbyła się odprawa roczna. Kolejny już raz, z uwagi na panującą sytuację epidemiczną, „spotkanie” kadry kierowniczej świętokrzyskiej Policji odbyło się zdalnie. Podczas dzisiejszej wideokonferencji, w której uczestniczył także m.in. Wojewoda Świętokrzyski Pan Zbigniew Koniusz, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Pan Andrzej Bętkowski oraz Prokurator Okręgowy Pan Dariusz Dryjas omówiono i podsumowano roczną działalność policjantów w naszym garnizonie.

To był kolejny rok, który przeszedł w cieniu pandemii. Zadania, które pojawiły się wraz z tą sytuacją są nieustannie realizowane. Mundurowi każdego dnia stoją na straży przestrzegania obowiązujących nas zasad sanitarnych. Kontrolujemy pod tym kątem miejsca dużych skupisk, m.in. galerie handlowe, liczne sklepy, środki transportu zbiorowego. Policjanci sprawdzają także sposób przestrzegania kwarantanny przez osoby nią objęte.

W minionym roku polscy policjanci spotkali się w służbie z kolejnymi nieoczekiwanymi obowiązkami. Kryzys na granicy Polsko-Białoruskiej sprawił, że wielu mundurowych właśnie tam wypełnia swoje zadania stojąc na straży bezpieczeństwa.

Pomimo wspomnianych trudności, w badaniach CBOS zdecydowana większość ankietowanych stwierdza z pewnością, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie. Ten fakt ma ogromne znaczenie dla Policji. To właśnie poczucie bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych czynników odzwierciedlających nasze starania. Dlatego też Policja staje się coraz bardziej nowoczesna. W 2021 roku flota pojazdów w naszym garnizonie powiększyła się o 76 pojazdów, z czego 14 to samochody o napędzie elektrycznym. W minionym roku na mapę województwa przywrócono kolejny obiekt – Posterunek Policji w Osieku. Te oraz liczne inne działania zapewne wpływają na poczucie bezpieczeństwa lokalnej społeczności.

W województwie świętokrzyskim pracuje nieco ponad 3000 funkcjonariuszy oraz blisko 700 pracowników cywilnych. W minionym roku średnio, każdego dnia do służby patrolowej kierowano ponad 500 policjantów prewencji. Na świętokrzyskie drogi wyjeżdżało 139 funkcjonariuszy ruchu drogowego. Stróże prawa podejmowali ponad 600 interwencji. Warto dodać, że każdy dzień 2021 roku to dla świętokrzyskiej Policji 48 wykrytych przestępstw i ponad 700 ujawnionych wykroczeń.

Wykrywalność czynów kryminalnych sięga blisko 72 procent. Świętokrzyscy kryminalni walczą z wieloma rodzajami przestępczości. W minionym roku dokonano wielu zatrzymań osób działających w grupach przestępczych, które zajmowały się oszustwami, wyłudzeniami podatków czy nielegalnym składowaniem odpadów. Kryminalni zwalczający przestępczość narkotykową zabezpieczyli łącznie ponad 100 kilogramów zakazanych substancji.

Policjanci, którzy każdego dnia pilnują bezpieczeństwa na świętokrzyskich drogach zatrzymali ponad 4100 kierujących pod wpływem alkoholu. W województwie doszło do 781 wypadków, 916 osób zostało rannych, a życie straciło niestety 86 osób. Na szczęście w każdym z tych przypadków liczby są niższe niż w latach poprzedzających rok ubiegły. Warto wspomnieć, że przepisy dotyczące kierujących i ich zachowania względem pieszych oraz samych pieszych uległy zmianom w połowie minionego roku.

Przyszłość, miejmy nadzieję, że już nie pandemiczna, to kolejne wyzwania. Skupiamy się m. in. na walce z oszustami, przestępczością narkotykową oraz wieloma elementami poprawiającymi bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Opr. MŚ

Źródło: KWP w Kielcach

 • policjanci podczas odprawy rocznej
 • policjanci podczas odprawy rocznej
 • policjanci podczas odprawy rocznej
 • policjanci podczas odprawy rocznej
 • policjanci podczas odprawy rocznej
 • policjanci podczas odprawy rocznej
 • policjanci podczas odprawy rocznej
 • policjanci podczas odprawy rocznej

Film KWP_male.mp4

Opis filmu: Krótka relacja filmowa obrazująca pracę świętokrzyskich policjantów

Pobierz plik KWP_male.mp4 (format mp4 - rozmiar 25.69 MB)

Pliki do pobrania

 • 13.88 KB
  deskrypcja tekstowa
Powrót na górę strony