Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mija 12 lat od tragicznej śmierci Andrzeja Struja

Data publikacji 10.02.2022

W 12. rocznicę śmierci podkomisarza Andrzeja Struja Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendant Główny Policji oraz Komendant Stołeczny Policji złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłego funkcjonariusza. 10 lutego 2010 roku policjant został zaatakowany na przystanku autobusowym na warszawskiej Woli. Zginął od ciosów nożem.

10 lutego 2010 roku, przebywający na urlopie wypoczynkowym Andrzej Struj - funkcjonariusz KSP podjął, jak się później okazało, ostatnią w swoim życiu interwencję wobec dwóch młodych mężczyzn demolujących tramwaj. Dzisiaj, kiedy mija 12 lat od tamtych wydarzeń, środowisko policyjne cały czas pamięta o jego bohaterskiej postawie.

Wieńce przed kapliczką, na której dwa lata temu zawisła policyjna tablica upamiętniająca stołecznego funkcjonariusza, w obecności Rodziny podkom. Andrzeja Struja złożyli: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dzierżak. Znicze zapalił także Dyrektor Biura Nadzoru Ruchu Tramwajów Warszawskich Marcin Kozoń. Na Skwerze Andrzeja Struja zjawiła się także delegacja związkowa, którą reprezentowali Marek Osiejewski – wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZP i Mirosław Bednarski – przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego KSP, a towarzyszył im Kapelan Komendy Głównej Policji ks. dr Wojciech Juszczuk SAC. W imieniu organizatorów i uczestników Międzynarodowego Turnieju Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja wieniec złożyli również mł. insp. w st. spocz. Andrzej Kuczyński, pomysłodawca i organizator piłkarskiego memoriału upamiętniającego stołecznego funkcjonariusza wraz z Andrzejem Strejlauem byłym polskim trenerem m.in. piłki nożnej, działaczem sportowym i społecznym. Miejsce pamięci odwiedzili także znajomi i przyjaciele tragicznie zmarłego policjanta.

Podkom. Andrzej Struj, funkcjonariusz Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji, służbę w Policji pełnił od 16 lutego 1995 roku. Wykonując obowiązki służbowe wykazywał profesjonalizm i zaangażowanie. Rzetelny, sumienny, odważny i kreatywny w działaniach. Był aktywnym uczestnikiem życia policyjnego. Nigdy nie wahał się przed podjęciem najtrudniejszych wyzwań, nie bał się zareagować, gdy komuś działa się krzywda.

Tak było i 10 lutego 2010 roku, na warszawskiej Woli, przebywający na urlopie Andrzej Struj zareagował na chuligańskie zachowanie dwóch mężczyzn, którzy demolowali tramwaj. Niestety, wtedy napastnicy skierowali swoją agresję na funkcjonariusza. Jeden z nich zaatakował go i kilkakrotnie ranił nożem. Mimo szybko udzielonej pomocy medycznej policjant zmarł w szpitalu. Andrzej Struj miał niespełna 42 lata, pozostawił rodzinę, osierocił dwie córki.

Pośmiertnie awansowany na stopień podkomisarza Policji. Odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

To jak ważne jest dla środowiska policyjnego upamiętnienie jego bohaterskiej postawy, pokazują coroczne uroczystości odbywające się na miejscu tragicznych wydarzeń, gdzie wystawiany jest posterunek honorowy, a hołd składają koledzy oraz kierownictwo Policji.

Warto przypomnieć, że w pierwszą rocznicę śmierci policjanta, Tramwaje Warszawskie ufundowały tablicę pamiątkową, która została umieszczona na kapliczce znajdującej się obok przystanku, na którym doszło do zabójstwa. Natomiast w 10. rocznicę śmierci, na kapliczce została odsłonięta druga tablica, ufundowana przez środowisko policyjne. Na wniosek Komendy Głównej Policji, Rada Miasta Stołecznego Warszawy, 4 lipca 2019 roku, podjęła uchwałę w sprawie nadania miejscu tragicznych wydarzeń nazwy Skwer Andrzeja Struja.

Wyrazem pamięci o stołecznym policjancie jest także odbywający się co roku Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja, w którym udział bierze wiele drużyn z kraju jak i zza granicy. Wcześniej były to Halowe Mistrzostwa Warszawy Służb Mundurowych w Piłce Nożnej. 19 lutego 2010 r., w dniu pogrzebu Andrzeja Struja, odbywał się finał drugich mistrzostw, a biorący w nich udział funkcjonariusze oddali hołd i uczcili minutą ciszy pamięć o swoim koledze. Wtedy to Andrzej „Pułkownik” Kuczyński, wspólnie z obecnym podczas rozgrywek byłym piłkarzem i trenerem Andrzejem Strejlauem, zaproponowali, że kolejne zawody będą upamiętniać policyjnego bohatera.

Te coroczne spotkania popularyzujące sport, kształtujące kulturę organizacyjną formacji, integrujące środowisko mundurowe, ale przede wszystkim oddające hołd naszemu koledze, stały się tradycją. Z roku na rok turniej zyskiwał coraz większy rozgłos, a do udziału w nim zgłaszało się coraz więcej drużyn. Niestety, ze względu na trwającą pandemię i związane z nią obostrzenia w 2021 roku zawody nie mogły się odbyć. W tym roku na szczęście będzie inaczej.

XII Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja o Puchar Komendanta Głównego Policji pod Patronatem Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej” rozpocznie się już niebawem, bo 15 marca 2022 roku i potrwa do 18 marca br.

Podczas ceremonii uroczystego otwarcia i zakończenia turnieju oraz meczów grupowych i finałowych obowiązywać będą obostrzenia i zasady związane z pandemią COVID-19.

10 lutego 2021 roku w 11. rocznicę tragicznej śmierci podkom. Andrzeja Struja, mając na celu upamiętnienie jego bohaterskiego czynu, minister spraw wewnętrznych i administracji podpisał zarządzenie o ustanowieniu nowej okolicznościowej odznaki – Odznaki imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Pierwsze odznaki wręczono w lipcu 2021 r.

Resort spraw wewnętrznych i administracji podjął następnie decyzję o ustanowieniu Medalu imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja, podnosząc tym samym rangę wprowadzonego na początku 2021 roku rozporządzeniem odznaczenia.

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja przyznawany będzie za podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia lub za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Nadawać będzie go szef MSWiA, z własnej inicjatywy albo na wniosek komendanta głównego Policji. Można go będzie również przyznać pośmiertnie.

Co ważne, poza symbolicznym medalem przewidziano dodatkowe uhonorowanie osób, którym go przyznano, poprzez wprowadzenie prawa do podwyższenia emerytury policyjnej o 1 proc. podstawy jej wymiaru.

(BKS KGP: mw, po; foto: Andrzej Chyliński; film: KSP)

 

 • Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendant Główny Policji oraz Komendant Stołeczny Policji idą za policjantem niosącym wieniec
 • Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendant Główny Policji oraz Komendant Stołeczny Policji składają kwiaty pod tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłego funkcjonariusza
 • Marek Osiejewski – wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZP, Mirosław Bednarski – przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego KSP i Kapelan Komendy Głównej Policji ks. dr Wojciech Juszczuk SAC oddają hołd i składają wieniec
 • Dyrektor Biura Nadzoru Ruchu Tramwajów Warszawskich Marcin Kozoń trzyma w dłoni znicz
 • oficerowie policji salutują, policjant gra na trąbce - widok zza zielonych gałązek kwiatów
 • Trzy kobiety i dwaj funkcjonariusze Policji stoją obok siebie
 • Minister SWiA i Komendant Główny Policji stoją przed trzema kobietami - rodziną tragicznie zmarłego policjanta - widok z boku
 • Komendant Główny Policji ściska dłoń jednej z trzech stojących kobiet
 • Komendant Główny Policji i Komendant Stołeczny Policji stoją przed trzema kobietami - rodziną tragicznie zmarłego policjanta - widok z boku
 • Wieńce przed kapliczką i dwaj funkcjonariusze pełniący honorową wartę
 • Wieńce przed kapliczką z dwiema tablicami upamiętniającymi tragicznie zmarłego stołecznego funkcjonariusza

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 20.57 MB)

Powrót na górę strony