Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważajmy na oszustów!

Data publikacji 10.02.2022

W ostatnich dniach oszuści działający metodą "na policjanta" wykazują się bardzo dużą aktywnością. Tylko wczoraj do strzeleckiej komendy wpłynęło blisko 20 zgłoszeń o próbie wyłudzenia pieniędzy przez mężczyznę, podającego się za funkcjonariusza Policji. Na szczęście mieszkańcy nie dali się oszukać. Apelujemy o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych. Zachowajmy czujność i ostrzegajmy naszych bliskich przed oszustwami. Nie pozwólmy, aby stracili cały dorobek swojego życia.

W środę, 9 lutego 2022 r., do strzeleckiej komendy wpłynęło blisko 20 zgłoszeń o usiłowaniu oszustwa „na policjanta”. Mężczyzna podający się za funkcjonariusza kędzierzyńsko-kozielskiej Policji próbował wyłudzić od mieszkańców powiatu strzeleckiego pieniędze. Informował o rzekomo prowadzonej akcji policyjnej, a przekazana kwota miała pomóc w zatrzymaniu na gorącym uczynku fikcyjnego sprawcy przestępstwa. Na szczęście mieszkańcy powiatu zachowali czujność i nie padli ofiarą oszusta.

Strzeleccy policjanci przestrzegają przed oszustwami „na policjanta ”. Schemat działania przestępców najczęściej jest taki sam lub podobny: z nieznanego, często zastrzeżonego numeru dzwoni osoba podająca się za funkcjonariusza Policji, która przedstawia opis prowadzonej akcji policyjnej, bez podawania szczegółów. Prosi o zachowanie wszystkiego w tajemnicy, z uwagi na dobro prowadzonego postępowania lub tajemnicę dochodzenia. Następnie pada informacja o konieczności wpłacenia dużej kwoty pieniędzy lub przekazania jej wskazanej osobie, co ma rzekomo umożliwić Policji zatrzymanie sprawcy przestępstwa. Po wykonaniu transakcji kontakt się urywa, a wszystko okazuje się dobrze zaplanowanym oszustwem.

Apelujemy, zwłaszcza do osób młodych, aby informowali spokrewnionych seniorów by podczas rozmów telefonicznych zachowywali wzmożoną czujność. 

Poniżej kilka zasad o tym, jak nie paść ofiarą oszustwa:

  • nigdy nie podawaj swoich danych osobowych: wieku, adresu, numeru konta czy hasła PIN, sytuacji materialnej;
  • pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom;
  • weryfikuj dokładnie informacje, które otrzymujesz przez telefon, jeśli nie jesteś czegoś pewien - rozłącz się;
  • nigdy nie ulegaj presji rozmówcy, zachowaj spokój;
  • pamiętaj - funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy czy przelewanie ich na jakiekolwiek konta w ramach pomocy w działaniach policyjnych.

(KWP w Opolu / sc )

Powrót na górę strony