Okradali stanowiska archeologiczne?
Data publikacji 28.05.2008
Fragmenty naczyń glinianych, narzędzia krzemienne, elementy warsztatu tkackiego, fragmenty fajek, pierścionki, zapinki, szpile, groty oraz elementy uzbrojenia znaleźli policjanci z Zamościa podczas przeszukania u 35-letniego mężczyzny. Wg opinii pracownika Instytutu Archeologii UMCS zabezpieczone przedmioty pochodzą prawdopodobnie z epoki kamienia jak i z okresu nowożytnego. W ręce policjantów z Łodzi wpadło natomiast dwóch mężczyzn, którzy prowadzili nielegalne wykopaliska.
Zamojscy policjanci ustalają teraz, czy zabytki nie pochodzą ze stanowisk archeologicznych. Według ustawy o ochronie zabytków prowadzenie nielegalnych wykopalisk i niszczenie stanowisk archeologicznych jest karalne.
Policjanci z Łodzi wpadli na trop dwóch mężczyzn, którzy prowadzili nielegalne wykopaliska w okolicach Bolimowa. Bracia w wieku 23 i 25 lat za pomocą profesjonalnych wykrywaczy metalu plądrowali stanowiska archeologiczne zabierając znalezione zabytki. Następnie sprzedawali znaleziska kolekcjonerom. W trakcie przeszukania ich domu funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. dwa wykrywacze metalu, prehistoryczne narzędzie krzemienne, naczynie gliniane z czasów rzymskich, średniowieczne i nowożytne monety oraz militaria. Zabezpieczono także broń i amunicję z ostatniego stulecia.
Obaj zatrzymani i usłyszeli zarzuty niszczenia stanowisk archeologicznych o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego, przywłaszczenia zabytków oraz nielegalnego posiadania broni i amunicji. Grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
-
Gliniane naczynia zabezpieczone przez policjantów z Zamościa -
Narzędzia z krzemienia znalezione w mieszkaniu 35-latka -
Elementy warsztatu tkackiego -
Biżuteria zabezpieczona przez funkcjonariuszy z Zamościa -
Broń z 19. wieku znaleziona przez policjantów w okolicach Bolimowa (łódzkie) -
Średniowieczne i nowożytne monety -
Fragmenty średniowiecznych naczyń glinianych -
Przedmioty zabezpieczone koło Bolimowa
Pliki do pobrania
-
zdjęcia do pobrania
1.14 MB