Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przestępcy sprzedawali skażony alkohol

Data publikacji 28.05.2008

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która wprowadzała do obrotu alkohol produkowany ze skażonego spirytusu. Zatrzymanych zostało 21 podejrzanych, w tym trzej liderzy z Rzeszowa, Tarnowa i Przemyśla. Tygodniowo, ponad 20 tysięcy litrów "lewego" alkoholu trafiało do restauracji, pubów i do indywidualnych odbiorców na Podkarpaciu, w Małopolsce i w Świętokrzyskim. Skarb Państwa poniósł wielomilionowe straty.

Na trop tej działalności przestępczej policjanci wpadli jesienią ubiegłego roku, podczas rozpracowania innych przestępstw gospodarczych. Dowiedzieli się, że na rynku pojawił się alkohol, którego właściwości: smak, konsystencja, zapach, odbiegają od standardów.
Wszczęte zostało śledztwo. W jego toku policjanci ustalili, że na terenie trzech województw prowadzona jest nielegalna dystrybucja alkoholi pod szyldem najpopularniejszych marek. Członkowie grupy przestępczej legalnie kupują spirytus skażony glikolem, przeznaczony do użytku w przemyśle. Spirytus ten trafia do specjalnych przetwórni, w której jest odkażany, rozlewany do butelek i przekazywany odbiorcom. Potem "Lewy" alkohol sprzedawany jest poza ewidencją w barach, restauracjach i na bazarach.

W realizacji wzięli udział oprócz policjantów z Centralnego Biura Śledczego, funkcjonariusze z komend Policji w Rzeszowie i Tarnowie oraz funkcjonariusze Izby Celnej i Wywiadu Skarbowego. Od poniedziałku grupy realizacyjne weszły na teren kilku firm na Podkarpaciu, w Małopolsce i Świętokrzyskim. Zlikwidowano kilka rozlewni zabezpieczając 26 tys. litrów alkoholu. Policjanci zatrzymali 21 osób, członków grupy.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że jej działalność zaangażowane były głównie osoby prowadzące działalność gospodarczą. Jednak najczęściej stanowiło to jedynie "przykrywkę" dla nielegalnego spirytusowego biznesu, pomagało zapewnić miejsca magazynowania towaru, środków transportu, dystrybucji itp. Wśród zatrzymanych są trzej liderzy z Rzeszowa, Tarnowa i Przemyśla. Podzielili się oni strefami wpływów i ściśle współdziałali ze sobą. W grupie istniała hierarchia i podział obowiązków: były osoby prowadzące rozlewnie, ludzie od transportu, jak też od "marketingu" - budowania sieci lojalnych odbiorców.

Przestępcy spowodowali straty w wielkich rozmiarach. Szacuje się, że Skarb Państw, z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego i innych, mógł stracić kilkadziesiąt mln zł. Tygodniowo, tą drogą do sprzedaży mogło trafiać nawet 20 ton przetworzonego spirytusu. Podejrzanym grożą surowe konsekwencje karne: kara pozbawienia wolności do lat 5 i wysokie grzywny.

Sprawa jest rozwojowa. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Nagranie audio Mówi sierż. Agnieszka Hamelusz z wydziału prasowego KGP

Pobierz plik Mówi sierż. Agnieszka Hamelusz z wydziału prasowego KGP (format mp3 - rozmiar 1.99 MB)

Film Przestępcy sprzedawali skażony alkohol


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Przestępcy sprzedawali skażony alkohol (format flv - rozmiar 2.61 MB)

Powrót na górę strony