Aktualności

Bezpieczeństwo pieszych na drodze

Data publikacji 14.02.2022

Ograniczona widoczność spowodowana wcześnie zapadającym zmrokiem i opadami atmosferycznymi sprzyja powstawaniu zagrożeń w ruchu drogowym. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla pieszych.

Znak graficzny służby ruchu drogowego. Znak ma kształt rombu. W środku znajduje się białe koło, w którym widnieje duża litera R. Białe koło otoczone jest czerwoną obwódką. Całość znajduje się na tle granatowego rombu, który ma białą szeroką obwódkę, a następnie cienką granatową.

W ostatnim czasie nastąpił wzrost liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych, do którego przyczynili się zarówno kierujący pojazdami, jak i sami piesi.  

 

Pamiętajmy! Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Powyższe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Piesi mają też zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Niezwykle ważną zasadą wpływająca na bezpieczeństwo pieszych jest też respektowanie przez kierujących zakazu wyprzedzania na przejściu i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także zakazu omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Pamiętajmy. Chwila nieuwagi może kosztować zdrowie albo nawet życie!

BRD KGP

 

Powrót na górę strony