Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

80. rocznica utworzenia Armii Krajowej

Data publikacji 14.02.2022

Dzisiaj mija 80 lat od powstania Armii Krajowej - największej podziemnej armii w okupowanej przez Niemców Europie. Z tej okazji w Radomiu odbyły się uroczystości, w których udział wzięli mazowieccy policjanci.

Uroczystości rozpoczęła msza święta, która odbyła się w Kościele Garnizonowym p.w. św. Stanisława Biskupa w Radomiu. Liturgię celebrował ks. mjr Łukasz Józef Hubacz. Po nabożeństwie przemaszerowano na skwer, przed siedzibę radomskiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej zgrupowania „Jodła”oddano hołd poległym żołnierzom. W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele, organizacji, instytucji i służb. Delegacja Policji na czele z Komendantem Wojewódzkim Policji zs. W Radomiu insp. Waldemarem Wołowcem złożyła wieniec ku czci tych, którzy walczyli i polegli za wolną Polską.
14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie.

Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe i bitwy partyzanckie. Pod koniec wojny służyło w niej ok. 300 tysięcy żołnierzy.

Kulminacją wysiłku zbrojnego Armii Krajowej było Powstanie Warszawskie. Po jego klęsce jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. Armia została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku.

 

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

  • policjanci w maseczkach i inne osoby siedzące w ławkach
  • policjanci w maseczkach i inne osoby stojące w kościele
  • ramię z opaską
  • osoby podczas składania kwiatów pod pomnikiem
  • policjanci i inne osoby przed pomnikiem
  • policjanci i inne osoby przed pomnikiem
Powrót na górę strony