Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„ZDROWIE - BEZPIECZEŃSTWO - SPOŁECZEŃSTWO" – akcja w trosce o zdrowie policjantów

Data publikacji 16.02.2022

Ponad 140 małopolskich policjantów zostanie kompleksowo przebadanych w ramach projektu „ZDROWIE - BEZPIECZEŃSTWO - SPOŁECZEŃSTWO" realizowanego przez Stowarzyszenie imienia insp. Marka Woźniczki. Badania są kilkustopniowe, a dzięki nim ci policjanci, u których wyniki będą niepokojące, bardzo szybko trafią na dalsze konsultacje do specjalistów.

W czasie pierwszej edycji z badań skorzystają funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce (dziś badania odbyły się w wielickiej jednostce, a jutro planowane są w komendzie wojewódzkiej).

Cała akcja to inicjatywa  Stowarzyszenia im. inspektora Marka Woźniczki.

- Policjanci są bardzo przeciążeni, zwłaszcza teraz w czasie pandemii. Często brakuje im czasu, by po prostu zadbać o swoje zdrowie, a umówienie się z lekarzem, a wcześniej zrobienie kompleksowych badań odwlekane jest w czasie – mówi prezes Stowarzyszenia insp. w st. spocz. Magdalena Balawajder — dlatego wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom i pierwszy etap badań będzie można zrobić na terenie komendy.

Dziś do Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce przyjechały pielęgniarki z Zakładu Diagnostyki SzpitalaUniwersyteckiego w Krakowie. W specjalnie przygotowanych pomieszczeniach pobierały policjantom krew do dalszych badań. Zbadane zostaną nie tylko podstawowe parametry morfologiczne, ale też markery raka prostaty czy raka jajników. Następnie wyniki krwi i moczu przeanalizują lekarze interniści. Jeżeli okaże się, że u któregoś z pacjentów zauważą niepokojące dane, od razu wystawią skierowanie do specjalisty.

- Nawiązaliśmy współpracę z wybitnymi lekarzami różnych specjalizacji między innymi kardiologami, urologami czy endokrynologami, którzy bardzo szybko spotkają się z tymi pacjentami, którzy będą wymagali pilnej konsultacji – dodaje  Magdalena Balawajder – nasi policjanci nie będą czekać miesiącami, wizyta powinna być ustalona w ciągu dosłownie kilkunastu dni. Później pacjent, jeżeli będzie taka potrzeba, skierowany zostanie do dalszego leczenia. Wszystkie konsultacje i badania są bezpłatne.

Zainteresowanie akcją przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. W ciągu kilkudziesięciu minut miejsca zostały zajęte.

- Z pełną otwartością podchodzimy do tego typu inicjatyw – mówi zastępca KomendantaWojewódzkiego Policji w Krakowie  insp. Robert Strzelecki — życie i zdrowie policjantów jest dla nas najważniejsze, a w tych trudnych covidowych czasach, funkcjonariusze mają bardzo mało czasu na zadbanie o swoje zdrowie. Już widać, patrząc na frekwencję, że tego typu akcje są bardzo potrzebne.

Co ważne  policjanci nie muszą zwalniać się z pracy, pobranie krwi, oddanie moczu i wypełnienie ankiety zajmuje dosłownie kilka minut. Wszystko odbywa  się na terenie jednostki.

Kolejna akcja odbędzie się jutro (17.02.2022) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie

(KWP w Krakowie / kp)

 

  • pielęgniarka i mężczyzna
  • pielęgniarka i policjant
  • pielęgniarka i policjant
  • pielęgniarka i mężczyzna
  • trzy kobiety z policjantem pozują do zdjęcia
  • kobieta i policjant pozują do zdjęcia
Powrót na górę strony