Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na silne podmuchy wiatru

Data publikacji 17.02.2022

Pogoda w ostatnich dniach bywa bardzo zmienna. Sile podmuchy wiatru oraz wzmożone opady deszczu przeplatają się z oślepiającym słońcem. Zmienne warunki atmosferyczne bywają bardzo niebezpieczne, o czym przekonali się mieszkańcy powiatu strzeleckiego. Policja apeluje o zachowanie ostrożności i zabezpieczenie swojego mienia przed uszkodzeniem.

Od kilku dni na terenie całego kraju można zaobserwować zmienne warunki atmosferyczne. Szczególnie uciążliwe i niebezpieczne są silne podmuchy wiatru, które mogą powodować m.in. osuwanie się elementów z zadaszeń czy niszczenie samochodowej karoserii. Niestety, przekonali się o tym mieszkańcy naszego powiatu.

Wczoraj, 16 lutego br., około godz. 13.00, na terenie Strzelec Opolskich doszło do poważnego zdarzenia z udziałem 76-letniej kobiety. Na mieszkankę naszego powiatu spadł parasol ogrodowy jednego z obiektów handlowych. Z uwagi na obrażenia głowy kobieta została przetransportowana do szpitala.  

Z kolei około godz. 20.30 dyżurny strzeleckiej komendy otrzymał zgłoszenie o uszkodzeniu samochodu osobowego. Ustalono, że w wyniku mocnego podmuchu wiatru doszło do nagłego oderwania metalowego elementu z budynku, który spadł na zaparkowany nieopodal pojazd. Na szczęście w wyniku tego zdarzenia nikt nie został ranny.

Policja przestrzega przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i apeluje o zachowanie ostrożności. Poniżej kilka zasad bezpieczeństwa o których warto pamiętać podczas silnych podmuchów wiatru i wzmożonych opadów deszczu:

- jeśli masz taką możliwość, pozostań w domu, przełóż zakupy, spacer, czy spotkanie towarzyskie na inny termin;

- idąc ulicą staraj się unikać przechodzenia bezpośrednio przy krawędziach zadaszeń, bowiem w wyniku podmuchu wiatru z powierzchni dachu mogą spaść na Ciebie ostre metalowe elementy;

- staraj się zaparkować samochód w bezpiecznym miejscu np. pod wiatą parkingową, jeśli masz możliwość schowaj pojazd do garażu;

- zabezpiecz ruchome elementy architektury ogrodowej, ściągnij donice oraz inne ozdoby ze schodów, parapetów, schowaj lub zabezpiecz meble ogrodowe oraz wyposażenie balkonu;

- zamknij wszystkie okna, a jeśli masz możliwość zasłoń je roletami zewnętrznymi;

- pamiętaj o bezpieczeństwie zwierząt domowych - nie pozwól by były wystawione na działanie niebezpiecznych warunków atmosferycznych, zapewnij im bezpieczne schronienie.

(KWP w Opolu / mw)

Powrót na górę strony