Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na placu budowy w Krakowie przewrócił się żuraw wieżowy. Dwóch pracowników nie żyje

Data publikacji 17.02.2022

Silny wiatry na placu budowy przy ulicy Domagały w Krakowie przewrócił 30-metrowy dźwig. Na miejscu służby przeprowadziły akcję ratunkową. Czterej poszkodowani pracownicy zostali zabrani przez pogotowie. Niestety dwóch z nich zmarło. Śledczy i urzędnicy badają okoliczności zdarzenia.

Dzisiaj ok. godz. 9.00 dyżurny krakowskiej policji otrzymał zgłoszenie o wypadku na terenie budowy bloków mieszkalnych przy ul. Domagały. Według zgłoszenia, w wyniku porywistego  wiatru doszło do przewrócenia się 30-metrowego żurawia budowlanego. Na miejscu pojawiły się służby ratunkowe (Państwowa Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe i Policja), które zabezpieczyły teren oraz udzieliły poszkodowanym niezbędnej pomocy. W wyniku tego zdarzenia ucierpiało czterech pracujących na budowie mężczyzn, którzy zostali zabrani przez pogotowie ratunkowe. Niestety życia dwóch poszkodowanych (w wieku 23 i 64 lat) nie udało się uratować. 

Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci z prokuratorem, prowadząc oględziny, analizując dokumentację budowy i przesłuchując świadków. Na obecnym etapie śledczy nie formują wniosków czy na budowie zastosowano się do wszystkich wymaganych zasad bezpieczeństwa. Sprawę badają także przedstawiciele Państwowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego i Państwowej Inspekcji Pracy. 

Ze wstępnych ustaleń wynika, że żuraw nie był użytkowany podczas tego zdarzenia  i żadna z osób nie znajdowała się w kabinie, ani na konstrukcji urządzenia dźwigu. Podczas podmuchu wiatru ramię dźwigu oderwało się, a podstawa uderzyła o dach i ścianę budowanego bloku. Dwóch robotników zostało przygniecionych przez elementy żurawia, z których jeden wykonywał prace na dachu budynku, natomiast drugi pracował w pobliżu dźwigu – obaj mężczyźni później zmarli pomimo walki ratowników i lekarzy o ich życie.  

(KWP w Krakowie / kp)

  • fragment przewróconego dźwigu między budowanymi budynkami
  • przewrócony dźwig między budowanymi budynkami
  • fragment przewróconego dźwigu na budowanym budynku
  • policjanci zabezpieczający teren budowy, gdzie przewrócił się dźwig
  • przewrócony dźwig między budowanymi budynkami
Powrót na górę strony