Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci pomogli odnaleźć się ukraińskiej rodzinie. W podzięce za okazaną pomoc funkcjonariusze otrzymali wyjątkowy prezent

Data publikacji 28.02.2022

Trwa napływ do Polski uchodźców z Ukrainy, którzy ze swojego kraju uciekają przed grożącym im niebezpieczeństwem. Między innymi w związku z tą sytuacją na wschodniej granicy naszego kraju intensywnie działa wiele polskich służb, w tym Policja. Służbę pełnią tam również funkcjonariusze z dolnośląskiego garnizonu, którzy dbają o bezpieczeństwo przebywających tam osób i pomagają wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Wczoraj policjanci z wrocławskiego oddziału prewencji zaopiekowali się czworgiem rodzeństwa, które po dobie oczekiwania na przekroczenie granicy, musiało jeszcze kilka godzin czekać na odebranie ich przez matkę.

Jednym z miejsc, gdzie policjanci z Dolnego Śląska dbają o bezpieczeństwo i porządek na wschodzie naszego kraju jest punkt recepcyjny w Lubyczy Królewskiej. Wczoraj, po przeszło dobie oczekiwania na przekroczenie granicy polsko–ukraińskiej, trafiła tam czwórka rodzeństwa. Dziećmi w wieku 2, 6 i 11 lat opiekowała się najstarsza z nich 18-latka, ponieważ ich ojciec musiał pozostać na terenie Ukrainy.

Mocno przestraszonymi, przemarzniętymi i tęskniącymi za rodzicami dziećmi zaopiekowali się funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji we Wrocławiu. Policjanci nawiązali kontakt z mamą rodzeństwa, ponieważ telefony dzieci nie działały w Polsce. Okazało się, że kobieta jedzie z odległych stron naszego kraju, aby odebrać swoje pociechy i podróż zajmie jej jeszcze kilka godzin. W tym czasie dolnośląscy mundurowi zajęli się całą czwórką, dbając o to, żeby dzieci mogły się zagrzać, zjeść ciepły posiłek i w spokoju oczekiwać na przyjazd najbliżej im osoby. Funkcjonariusze starali się również choć trochę uatrakcyjnić ten trudny okres oczekiwania, pokazując dzieciom m.in. policyjny radiowóz. Przez cały czas opieki mundurowi byli w stałym kontakcie telefonicznym z matką dzieci.

Po kilku godzinach mama całej czwórki przybyła na miejsce i mogła uściskać swoje pociechy, które z utęsknieniem czekały na nią. Kobieta podziękowała serdecznie policjantom za okazaną pomoc i zajęcie się jej dziećmi, które wylądowały całkiem same w obcym kraju. Mundurowi otrzymali też wyjątkowy prezent od 6-letniej „podopiecznej”. Dziewczynka dała im własnoręcznie pokolorowany rysunek.

Ten cenny dla funkcjonariuszy podarunek wróci wraz z nimi na Dolny Śląsk, tak samo jak wzruszający obraz stęsknionych dzieci wtulających się w ukochaną mamę, który zapewne długo pozostanie w pamięci mundurowych.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

  • Policjanci wraz z ukraińską rodziną
  • Policjanci wraz z ukraińską rodziną
  • Dziewczynka siedzi w radiowozie
  • dziecko przytula matkę
  • Pokolorowany obrazek
Powrót na górę strony