Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wójt oskarżony o korupcję

Data publikacji 29.05.2008

Zakończyło się śledztwo w sprawie podejrzanego o korupcję wójta gminy Jawornik Polski. Wraz z nim na ławie oskarżonych zasiądzie 17 osób - lekarze orzecznicy i pośrednicy w "załatwianiu" różnych nienależnych świadczeń w zakładzie ubezpieczeń. Sprawę wykryli policjanci zajmujący się zwalczaniem korupcji komendy wojewódzkiej w Rzeszowie.

Po kilkumiesięcznym gromadzeniu dowodów i rozpoznawania sprawy Edward G. został w czerwcu ubiegłego roku zatrzymany w miejscu pracy. Policjanci z wydziału do walki z korupcją zdobyli dowody, które uzasadniły podejrzenie, że w latach 1999-2002 przyjmował on łapówki w związku z pełnioną funkcją. Był wówczas kierownikiem referatu w wydziale emerytur i rent ZUS oddział w Przeworsku.

W kolejnych miesiącach, w toku postępowania przygotowawczego, policyjni śledczy przesłuchali kilkadziesiąt osób. Rozpoznali wiele przypadków świadczących o korupcji i wydawaniu zaświadczeń zawierających nieprawdziwe informacje, które potem stały się podstawą przyznania rent. Zebrali obciążające dowody wobec 18 osób. Podejrzanymi oprócz wójta są lekarze orzecznicy i różni pośrednicy, którzy "pomagali" przyszłym rencistom.

Dziewięciu podejrzanych w toku śledztwa przyznało się do przestępstw i poprosiło o możliwość dobrowolnego poddania się karze. Sprawą zajmie się sąd rejonowy w Przeworsku, gdzie trafił akt oskarżenia.
Powrót na górę strony