Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci wraz z ekspertami z wizytą w Katedrze Łódzkiej

Data publikacji 09.03.2022

Łódzcy policjanci w związku z udziałem w projekcie Prosperes (Protection System for large gatherings of people in Religious Sites) , który ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo w miejscach kultu religijnego, przeprowadzili wizytację budynku Katedry Łódzkiej. W spotkaniu z przedstawicielami kongregacji duchownej uczestniczyli również inni eksperci zajmujący się problematyką bezpieczeństwa. Do lustracji obiektu wykorzystany był między innymi dron policyjny.

8 marca 2022 roku podczas warsztatów odbywających się w Archidiecezji Łódzkiej poświęconych problematyce bezpieczeństwa w obiektach sakralnych, doszło do spotkania specjalistów z zakresu bezpieczeństwa z łódzkimi duchownymi. Najważniejszym punktem rozmów na temat obniżenia podatności obiektów religijnych na ataki terrorystyczne były uwagi wypływające z wizytacji obiektu Katedry Łódzkiej. Grupa złożona z ekspertów Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, partnerów zagranicznych, a także funkcjonariuszy łódzkiej policji i przedstawicieli straży pożarnej przeprowadzając obchód katedry starała się wypracować rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo wiernych w sytuacji potencjalnego ataku terrorystycznego. Warsztaty o podobnej problematyce i ocena podatności na zamachy terrorystyczne obiektów kultu w religii żydowskiej odbędą się w Warszawie w kolejnych dniach.

Projekt PROSPERES jest programem finansowanym ze środków Komisji Europejskiej mającym na celu poprawę bezpieczeństwa w obiektach kultu religijnego, a więc miejscach, gdzie w założeniu gromadzi się duża liczba osób, co sprawia, że mogą stać się one potencjalnym celem zamachów terrorystów. Prowadzony jest z wiodącym udziałem Uniwersytetu Łódzkiego. Zrzesza 18 partnerów międzynarodowych stanowiących uczelnie wyższe, placówki naukowo-badawcze, instytuty zajmujące się problematyką bezpieczeństwa oraz przedstawicieli policji polskiej i zagranicznej wywodzącej się z sześciu krajów Unii Europejskiej (Polski, Słowacji, Grecji, Holandii, Finlandii i Cypru).

W ramach prowadzonych działań przeprowadzone zostały podobne warsztaty w Grecji (miejscowość Ioanina 11-13 stycznia 2022 roku) oraz w Holandii (Eindhoven- 29-30 września 2021), gdzie oceniano podatność na zagrożenia obiektów kultu charakterystycznych odpowiednio dla religii prawosławnej
i Islamu. Pracę nad projektem zwieńczy przygotowanie procedur, materiałów informacyjnych (w tym multimedialnych) oraz przewodników, które w sposób przystępny wskazywać będą jak zachować się w obliczu potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa w obiekcie sakralnym i poza nim. Materiały te dedykowane będą zarówno dla społeczności wiernych, jak przedstawicieli służb porządkowych oraz liderów religijnych.

(KWP w Łodzi / mw)

Powrót na górę strony