Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rowerowe patrole w Lublinie

Data publikacji 29.05.2008

Dojadą tam, gdzie nie dotrze patrol zmotoryzowany. Poruszają się szybciej niż patrol pieszy. Dbają o bezpieczeństwo w parkach i na ścieżkach rowerowych. Mowa o policjantach, którzy w sezonie letnim pełnią służbę patrolową na rowerach. Lubelscy funkcjonariusze szkolą się pod okiem specjalistów z Holandii, którzy zaprezentowali dziś wypracowane przez siebie techniki jazdy, niezbędne podczas pełnienia służby na rowerze.

Po raz pierwszy patrole rowerowe pojawiły się na ulicach Lublina w 2002 roku. W tym roku służbę patrolową na jednośladach pełni 7 policjantów (w tym dwie panie). Przygotowanie stróżów prawa do pełnienia służby w tej formie wymagało podjęcia wielu przedsięwzięć. Poczynając od zapewnienia środków finansowych i przeprowadzenia specjalistycznych badań lekarskich po skompletowanie i zakupienie profesjonalnego sprzętu rowerowego.

Lubelska Policja zdecydowała się podjąć wyzwanie. Utworzono profesjonalne patrole rowerowe. Poproszono o pomoc policjantów z Holandii, z regionu Gelderland-Midden, z którym komenda wojewódzka Policji w Lublinie współpracuje od 1998 roku. W lipcu 2006 roku dwóch lubelskich policjantów szkoliło się w ośrodku szkolenia Policji IBT - Centrum Elst w Holandii. Szkolenia te odbywają się cyklicznie i biorą w nich udział policjanci z całej Europy. Po powrocie do Lublina policjanci przeprowadzili szkolenie kaskadowe dla pozostałych funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w patrolach rowerowych. Nadszedł czas na kolejny etap szkolenia. Od 27-maja br. przebywają w Lublinie policjanci, wykładowcy z ośrodka szkolenia Policji IBT – Centrum Elst. Celem tej wizyty jest wymiana praktycznej i teoretycznej wiedzy dotyczącej patroli rowerowych funkcjonujących w Lublinie i regionie Gelderland-Midden. Prowadzący zajęcia Angelique Engelem i Donato di Molfetta podczas praktycznych ćwiczeń zaprezentowali lubelskim policjantom wypracowane przez siebie techniki jazdy niezbędne podczas pełnienia służby na rowerze. Duży nacisk położono przede wszystkim na elementy dotyczące zatrzymywania osób oraz użycia roweru w sytuacjach zagrożenia.
Powrót na górę strony