Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odnaleźli zaginionego

Data publikacji 14.03.2022

Opoczyńscy policjanci odnaleźli młodego mężczyznę, którego zaginięcie zgłosili członkowie rodziny. Każde takie zgłoszenie jest traktowane bardzo poważnie i indywidualnie. W minionym 2021 roku, terenie powiatu opoczyńskiego policjanci przyjęli zawiadomienia o zaginięciu 41 osób. Wszystkie zostały odnalezione.

Zgłoszenie zaginięcia 20-latka, do opoczyńskiej policji wpłynęło 13 marca 2022 roku. Młody mężczyzna kilka godzin po wyjściu z domu powiadomił telefonicznie rodzinę, że znajduje się w lesie i został pobity. Zaniepokojona tą informacją rodzina, powiadomiła o całej sytuacji opoczyńskich mundurowych. Policjanci, natychmiast rozpoczęli poszukiwania. Do akcji oprócz mundurowych z pionu prewencji włączyli się także funkcjonariusze wydziału kryminalnego.

Po niedługim czasie od zgłoszenia patrol policji zauważył idącego chodnikiem mężczyznę, którego wygląd odpowiadał rysopisowi zaginionego. Policjanci potwierdzili tożsamość 20-latka. Na miejsce zostali wezwani także ratownicy medyczni z opoczyńskiego szpitala.

Medycy dokładnie przebadali mężczyznę i nie stwierdzili, aby był pobity czy miał jakiekolwiek inne obrażenia ciała. Natomiast od mężczyzny była wyczuwalna silna woń alkoholu. 20-latek został poddany badaniu trzeźwości. Okazało się, że ma prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Odnaleziony został przekazany pod opiekę rodzinie.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że policjanci każde zgłoszone zaginięcie traktują indywidualnie - w zależności od towarzyszących zdarzeniu okoliczności.

Wszystkie czynności w sprawie poszukiwania zaginionego wykonywane są z należytą starannością z wykorzystaniem wszelkich możliwych środków  technicznych, ale także  osobowych, a co najważniejsze zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Najważniejsze jest, aby już na początku postarać się ustalić powody zaginięcia. Jeżeli z otrzymanych informacji wynika, że może być zagrożone życie i zdrowie zaginionego, zawsze ogłaszany jest alarm dla policjantów. Do akcji poszukiwawczej często angażowani są strażacy, leśnicy - ci ostatni są wręcz niezbędni, jeśli mamy do czynienia z zagubieniem grzybiarza, ale też i inne służby.

Oprócz działań stricte policyjnych  dla usprawnienia poszukiwań, ale bezwzględnie za zgodą rodziny nawiązywany jest także kontakt z lokalnymi mediami, aby informacja o poszukiwaniach dotarła do jak największej liczby osób. Z doświadczenia wiemy, że takie komunikaty  pomagają w ustaleniu dodatkowych, niekiedy bardzo ważnych faktów pomocnych przy poszukiwaniach, a  nawet przyczyniają się do odnalezienia  zaginionego.

Aby pomóc policji w  poszukiwaniach zaginionego pamiętaj:

  • przekaż pełne dane oraz cechy charakterystyczne osoby zaginionej. Jeśli zgłaszasz zawiadomienie w jednostce Policji, zabierz ze sobą zdjęcie zaginionego (może być również zdjęcie w telefonie), co umożliwi jak najszybsze podanie rysopisu osoby zaginionej funkcjonariuszom policji;
  • podaj dokładny ubiór zaginionego, w jakim ostatnio go widziałeś;
  • ustal, gdzie w ostatnich dniach najczęściej przebywała zaginiona osoba, czy miała ulubione miejsca, w których chętnie spędzała czas sama. Wymień również osoby, u których zaginiona osoba mogła szukać schronienia oraz podaj dane osób, z którymi jest w stałym kontakcie;
  • zastanów się, czy w ostatnim czasie zaginiona osoba, nie przejawiała niecodziennych zachowań, czy nie mówiła o wyjeździe, rozpoczęciu życia na nowo, jeśli tak, natychmiast poinformuj o tym funkcjonariusza przyjmującego zgłoszenie;
  • przekaż informacje o chorobach osoby zaginionej, takich jak np. demencja, depresja, zaburzenia osobowości;
  • nie ukrywaj niczego przed policjantem, odpowiadaj na pytania zgodnie z prawdą. Wszystkie informacje związane z osobą zaginioną i jej życiem mogą być ważne.

(KWP w Łodzi / kp)

Powrót na górę strony