Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowi pomogli dwóm ukraińskim kobietom w znalezieniu schronienia

Data publikacji 14.03.2022

Uciekając przed skutkami trwającej w Ukrainie wojny, mieszkańcy tego kraju kierują się do Polski w celu znalezienia spokoju i bezpieczeństwa. Aktywnie pomagają im w tym funkcjonariusze Policji w powiecie bocheńskim. Zrozumieniem, życzliwością a przede wszystkim osobistym zaangażowaniem w ubiegłym tygodniu wykazało się dwóch dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji w Bochni. Mundurowi kontaktowali się z osobami z własnego otoczenia aż do momentu w którym znaleźli schronienie dla dwóch kobiet uciekających przed wojną.

W ubiegłym tygodniu dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Bochni otrzymał zawiadomienie z miejscowości Damienice. Według uzyskanych informacji na miejscu znajdowały się dwie kobiety narodowości ukraińskiej, które potrzebowały pomocy. We wskazane miejsce skierowani zostali funkcjonariusze rewiru dzielnicowych, którzy zastali dwie Ukrainki. W rozmowie z mundurowymi, 57 i 32-latka potwierdziły, że sytuacja w ich kraju zmusiła ich do ucieczki i niedawno przekroczyły polską granicę. Kobiety były przemarznięte, głodne i zdenerwowane. Nie wiedziały, gdzie powinny się udać, aby uzyskać dalszą pomoc. Nie mówiły także zbyt dobrze po polsku i nie miały w okolicy krewnych lub znajomych, u których mogłyby uzyskać nocleg.

Pomoc nadeszła od dwóch skierowanych na miejsce dzielnicowych. Policjanci wykazali się osobistym zaangażowaniem oraz zrozumieniem wobec kobiet. Jeden z nich zaopatrzył je w ciepłe posiłki oraz napoje, a drugi, nawiązał kontakt z osobami ze swojego najbliższego otoczenia, które to zaoferowały długofalową pomoc i tak jedna z rodzin z gminy Nowy Wiśnicz przyjęła obie kobiety do swojego domu na taki okres, w którym ta pomoc będzie niezbędna. Zapewniła im schronienie, posiłek i najpotrzebniejsze rzeczy. Kobiety mogą teraz czuć się bezpiecznie.

(KWP w Krakowie / kp)

Powrót na górę strony