Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczyste zakończenie międzynarodowego programu ICITAP

Data publikacji 29.05.2008

Dziś w KGP odbyło się uroczyste zakończenie trwającego od kilku lat międzynarodowego programu pomocy szkoleniowej ICITAP. Od 2004 roku amerykańscy eksperci przeszkolili ponad 200 polskich policjantów, a rząd federalny przeznaczył na ten cel ponad 800 tysięcy dolarów. Ponadto na zakończenie programu ambasada USA przekaże specjalnie przygotowane i odpowiednio wyposażone rowery, które już wkrótce trafią do Warszawy i Krakowa.

Dzisiejsze spotkanie prowadził I zastępca komendanta głównego Policji, nadinsp. Arkadiusz Pawełczyk. Towarzyszył mu komendant wojewódzki z Krakowa, komendant stołeczny, komendant CSP w Legionowie, a także dyrektorzy biur KGP i policjanci zaangażowani w program pomocy szkoleniowej ICITAP. Stronę amerykańską reprezentował pan Victor Ashe, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Głównym celem międzynarodowego programu pomocy szkoleniowej ICITAP jest współpraca z zainteresowanymi rządami na rzecz rozwoju skutecznych, profesjonalnych i transparentnych organów ścigania, które zajmują się zwalczaniem przestępczości transgranicznej, terroryzmu i korupcji, a jednocześnie respektują prawa człowieka i obywatela, zgodnie z polityką zagraniczną i priorytetami bezpieczeństwa narodowego przyjętymi przez USA. ICITAP powstał w 1986 roku, jest częścią wydziału ds. kryminalnych departamentu sprawiedliwości USA. Siedziba główna mieści się w Waszyngtonie.

Amerykańscy eksperci w latach 2004-2008 przeprowadzili w Międzynarodowym Centrum Szkoleń Specjalistycznych Policji w Legionowie szereg szkoleń dla ponad 200 polskich policjantów. Tematyka zajęć obejmowała programy typu „community policing”. kodeks etyczny i zwalczanie korupcji w Policji, planowanie strategiczne i zarządzanie w policji. W ramach programu ICITAP trzy grupy polskich funkcjonariuszy wyjechały na staż do jednostek policji w Charlotte i Wilmington w stanie Karolina Północna.

Rząd federalny USA w ramach międzynarodowego programu ICITAP przeznaczył dotąd ponad 800 tysięcy dolarów na pomoc szkoleniową dla polskich policjantów. Teraz ambasada USA w ramach ostatniego punktu programu ICITAP zamierza przekazać naszym funkcjonariuszom specjalnie przygotowane, odpowiednio wyposażone i oznaczone rowery. Trafią one do komendy stołecznej i komendy wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Powrót na górę strony