Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krakowscy policjanci na Dworcu Głównym, pod Tauron Areną, konsulatem Ukrainy i wielu innych miejscach strzegą bezpieczeństwa przybyszów z Ukrainy

Data publikacji 17.03.2022

Policjanci pomagają i ochraniają uchodźców z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci, które docierają do Krakowa oraz są już w naszym mieście. Funkcjonariusze patrolują rejon Dworca Głównego, punkty recepcyjne dla cudzoziemców, ośrodki, do których trafiają uchodźcy, okolice konsulatu Ukrainy, a od wczoraj również rejon Tauron Areny, gdzie przybysze z Ukrainy składają wnioski o wyrobienie numeru PESEL. Mundurowi są w stałym kontakcie z przedstawicielami innych służb oraz wolontariuszami niosącymi pomoc migrantom. Policjanci zwracają także uwagę na podejrzanie zachowujące się osoby przebywające w okolicy uchodźców.

Od ponad dwóch tygodni policjanci pełnią służby na terenie dworca autobusowego i kolejowego w Krakowie, gdzie strzegą bezpieczeństwa przybyszów z Ukrainy oraz pozostałych pasażerów. Funkcjonariusze zabezpieczają przejazdy pociągów z uchodźcami patrolując składy oraz służą pomocą i informacją migrantom. Ponadto mundurowi kierują przybyszów ze wschodniej granicy do punktów recepcyjnych oraz miejsc, gdzie stacjonują wolontariusze i gdzie mogą uzyskać niezbędne wsparcie.

Funkcjonariusze są wszędzie tam, gdzie przebywają uchodźcy. Mundurowi pełnią służby w rejonie konsulatu Ukrainy, w miejscach zakwaterowania większych grup migrantów oraz np.  w rejonie Tauron Areny, gdzie przybysze składają wnioski o wyrobienie numeru PESEL. W każdej z tych lokalizacji policjanci pomagają obywatelom Ukrainy oraz strzegą ich bezpieczeństwa. Mundurowi zwracają uwagę na osoby, które zachowują się podejrzanie, obserwują migrantów lub próbują się im narzucać. W takich sytuacjach funkcjonariusze legitymują te osoby, kontrolują kierowców oraz weryfikują ich motywacje. Wszystkie te działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa ofiarom wojny oraz wyeliminowanie przestępców, którzy mogliby wykorzystać ludzkie nieszczęście do swoich partykularnych celów.

Policjanci współpracują z przedstawicielami innych służb i wspólnie z nimi dokładają wszelkich starań, aby jak najlepiej ochraniać oraz pomagać wojennym migrantom. Pozostają również w stałym kontakcie z wolontariuszami, reagują na ich sugestie lub sygnały dotyczące osób lub sytuacji, które wzbudzają ich niepokój.

Powrót na górę strony