Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie każdy ma szlachetne intencje… Policjanci przestrzegają uchodźców z Ukrainy, by nie stali się ofiarami przestępstw

Data publikacji 18.03.2022

Od trzech tygodni lubuscy stróże prawa pomagają wszystkim, którzy uciekają przed wojną na Ukrainie. Obok konwojów humanitarnych, pomocy udzielanej na granicy polsko-ukraińskiej czy dworcach kolejowych, zbiórkach żywności i odzieży policjanci zapewniają również bezpieczeństwo prawne obywateli Ukrainy. Służą temu spotkania z policyjnymi profilaktykami, w trakcie których policjanci ostrzegają przed niebezpiecznymi sytuacjami związanymi z handlem ludźmi czy oszustwami, a także przekazują praktyczne informacje związane z ich pobytem w Polsce.

Już blisko dwa miliony uchodźców przekroczyło granicę polsko – ukraińską, uciekając przed bombardowaniami, terrorem i cierpieniem. Wielu z nich znalazło bezpieczne schronienie w Polsce – w mieszkaniach, domach, hotelach czy ośrodkach tymczasowych. Wszystkie ręce na pokład – władze państwowe i samorządowe, organizacje pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia pomocowe, ale przede wszystkim tysiące Polaków otworzyło serce dla ukraińskich rodzin. Po przekroczeniu granicy, obok wolontariuszy towarzyszyli im  również policjanci, strażacy czy strażnicy graniczni. Pomagają w punktach recepcyjnych, udzielają wszechstronnych i niezbędnych informacji, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Policjanci prowadzą konwoje humanitarne, służą pomocą uchodźcom na dworcach i lotniskach w bezpiecznym dotarciu do miejsca docelowego.

Innym, równie istotnym aspektem pomocy, jest wszechstronne i interdyscyplinarne zapewnienie bezpieczeństwa osobom przyjeżdżającym z Ukrainy. Także bezpieczeństwa prawnego, o którym na spotkaniach profilaktycznych rozmawiają z uchodźcami lubuscy stróże prawa. Spotkania takie i osobisty kontakt jest szczególnie ważny, aby uzmysłowić i wyczulić obywateli Ukrainy na zagrożenia, z którymi mogą się zetknąć. W czwartek (17 marca) z uchodźcami spotkali się policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Gorzowie Wielkopolskim. Wśród tematów podejmowanych przez mundurowych były kwestie związane z handlem ludźmi, bezpiecznym przemieszczaniem się na terytorium Polski czy ostrożnością i rozwagą przy podjęciu pracy. Policjanci przestrzegali przed osobami, które chcąc wykorzystać trudną sytuację uchodźców, mogą dopuścić się oszustwa czy wyłudzenia pieniędzy – na przykład przy znalezieniu pracy, mieszkania czy transportu. Policjanci w czasie spotkania wręczyli materiały informacyjne w języku polskim i ukraińskim, w których znajdują się porady związane z bezpieczeństwem, numery telefonów i adresy mailowe dotyczące poszukiwania osób zaginionych czy zgłaszania przypadków przestępstw.

Trudno sobie wyobrazić jak w dramatycznej sytuacji znalazły się te osoby – uciekając z swojej ojczyzny, często z jedną walizką, plecakiem czy z dzieckiem na rękach pozostawiając za sobą swoje dotychczasowe, szczęśliwe życie. Lubuscy policjanci są do dyspozycji wszystkich przybywających z ogarniętej wojną Ukrainy. Robimy wszystko, aby w naszym kraju czuli się bezpiecznie.

 

podkomisarz Maciej Kimet

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

video: starszy sierżant Karol Florczak

 

 • Policjanci idący w kierunku ośrodku, w którym znajdują się uchodźcy z Ukrainy.
 • Ulotki profilaktyczne leżące na stole.
 • Policjant na sali, w której znajdują się uchodźcy z Ukrainy.
 • Kobieta trzymająca w ręce ulotkę profilaktyczną w języku ukraińskim.
 • Policjantka rozmawia z kobietami.
 • Policjantka wręcza element odblaskowy małemu chłopcu.
 • Naszywka policyjna na rękawie kurtki policjanta.
 • Policjantka rozmawia z kobietami.
 • Kobieta trzymająca w ręce ulotkę profilaktyczną w języku ukraińskim.
 • Policjantka wręcza element odblaskowy małej dziewczynce.
 • Policjant rozmawia z małym chłopcem.
 • Ulotkę profilaktyczna w języku ukraińskim.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.05 MB)

Powrót na górę strony