Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trotyl, proch, zapalniki i detonatory zabezpieczone

Data publikacji 30.05.2008

70 kg. materiałów wybuchowych zabezpieczyli policjanci Centralnego Biura Śledczego wspólnie z policjantami z Radomia. Zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy składowali trotyl, proch, detonatory, zapalniki i lonty. Policjanci podejrzewają, że materiały miały być wykorzystywane przez zorganizowane grupy przestępcze. Podczas ich zabezpieczania ewakuowano 50 okolicznych mieszkańców.

Materiały wybuchowe były ukryte w pomieszczeniu gospodarczym obok jednego z domów w Radomiu. Policjanci znaleźli trotyl, amonit, proch i detonatory. Trotyl, którego w sumie odnaleziono ponad 47 kg, był zapakowany częściowo w worki jutowe, a pozostały był odlany w walcowatych formach. Proch (łącznie ponad 20 kg) był przechowywany w metalowych puszkach. W bezpośrednim sąsiedztwie tych materiałów wybuchowych znajdowały się detonatory, zapalniki i lonty. Arsenał uzupełniły akcesoria do pistoletu TT. Policjanci sprawdzają, gdzie znajduje się ta broń.

Funkcjonariusze zatrzymali dwóch mieszkańców Radomia, w wieku 28 i 36 lat, u których odnaleziono materiały wybuchowe. Zabezpieczono też dwa należące do nich samochody: audi i mazdę. Z ustaleń wynika, że materiały wybuchowe były gromadzone na potrzeby zorganizowanych grup przestępczych, dlatego sprawę do dalszego prowadzenia przejęło Centralne Biuro Śledcze.


Odnalezione materiały wybuchowe zabezpieczyli pirotechnicy z Warszawy. Ze względu na tak znaczną ilość tego niebezpiecznego materiału trzeba było wykorzystać aż dwie specjalne przyczepy przeznaczone do przewozu takich ładunków.

Próbki materiałów wybuchowych zabezpieczono do dalszych badań, natomiast pozostałe przewieziono na poligon wojskowy w Zielonce koło Warszawy, gdzie zostały już zneutralizowane.

Ze względu na zaistniałe niebezpieczeństwo podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców przylegających posesji - 50 osób. Akcja odbyła się z udziałem służb komunalnych i ratowniczych. Ponieważ działania trwały do późnych godzin nocnych, podstawiono specjalny autobus dla ewakuowanych.

Film Trotyl, proch, zapalniki i detonatory zabezpieczone


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Trotyl, proch, zapalniki i detonatory zabezpieczone (format flv - rozmiar 5.71 MB)

Nagranie audio Mówi mł. asp. Małgorzata Gołaszewska z wydziału prasowego KGP

Pobierz plik Mówi mł. asp. Małgorzata Gołaszewska z wydziału prasowego KGP (format mp3 - rozmiar 1.66 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony