Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kobieta straciła 130 tysięcy złotych przez oszusta poznanego w Internecie

Data publikacji 06.04.2022

Kobieta, która zgłosiła się do policjantów, straciła prawie 130 tysięcy złotych. Przelała pieniądze za rzekomą paczkę z dolarami, która miała być wysłana przez mężczyznę poznanego w Internecie. Warto zachować ostrożność przy kontaktach internetowych! Oszuści poznani na portalach społecznościowych szybko deklarują swoje uczucia i równie szybko proszą o pieniądze.

Internetowi oszuści najczęściej szukają ofiar wśród kobiet. Nawiązują zażyłą relację za pośrednictwem portalu społecznościowego. Czułymi wiadomościami i listami zdobywają zaufanie i nawet składają poważne obietnice na przyszłość. Potrafią udawać kogoś innego niż są i stosować różne techniki manipulacji.

Mówimy o tym zdarzeniu ku przestrodze, żeby ostrzec inne osoby przed podobnymi sytuacjami! Schemat działania oszustów jest zwykle podobny.

Do policjantów z Ełku zgłosiła się kobieta, która została oszukana w podobny sposób. Mężczyzna poznany przez Internet po kilku tygodniach korespondencji napisał, że podczas rejsu statkiem w celach biznesowych do Australii, znalazł się w niebezpieczeństwie. Zaproponował, że wyśle kobiecie swoje pieniądze w paczce, żeby je w ten sposób ochronić. Na uwiarygodnienie i potwierdzenie tego wysyłał zdjęcia i różne dane. Od tego czasu zaczęły się prośby o pieniądze, bo paczka utknęła na granicy, na lotnisku, potem trzeba było uiścić opłaty celne. W sumie kobieta dokonała kilku przelewów związanych z tą paczką na prawie 130 tysięcy złotych. Jak się okazało, historia była podstępnym oszustwem.

Oszuści posuwają się do najróżniejszych metod podając się m.in. za żołnierza czy pracownika platformy wiertniczej. Dlatego zawierając internetowe znajomości należy być ostrożnym.

Sygnały, które szczególnie powinny wzbudzić naszą czujność:

  • osoba, która nawiązuje kontakt przebywa w odległym miejscu np. w Afryce lub podaje zawód uniemożliwiający kontakt na żywo
  • poważne wyznania i deklaracje już na początku znajomości,
  • finansowe kłopoty i dużo różnego rodzaju nieszczęśliwych zdarzeń.

(akdn/kh)

Powrót na górę strony