Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wydali nielegalnie 1850 uprawnień

Data publikacji 06.04.2022

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zakończyli postępowanie, w którym przedstawili 1850 zarzutów poświadczenia nieprawdy. Zarzuty usłyszało trzech członków komisji egzaminacyjnej i właściciel firmy organizującej kursy kwalifikacyjne. Wszyscy uczestniczyli w procederze przestępczym, polegającym na odpłatnym wydawaniu świadectw kwalifikacyjnych bez przeprowadzania egzaminów. Teraz o losie mężczyzn zadecyduje sąd, a za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia.

Pierwsze informacje na temat nieprawidłowości w procedurach wydawania zaświadczeń o uprawnieniach elektrycznych przez jedną z bytomskich firm, policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zdobyli już w 2016 roku. Od tego czasu śledczy przesłuchali ponad 1500 osób, przeprowadzili wiele analiz i zabezpieczyli szereg dokumentacji wskazującej na odpłatne wydawanie świadectw kwalifikacyjnych bez przeprowadzania wymaganego egzaminu. W ten sposób firma zajmująca się organizowaniem kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe wystawiła 1850 zaświadczeń o uzyskaniu uprawnień elektrycznych. Jak się okazało, w procederze tym brał udział 50-letni właściciel firmy i trzech członków komisji Urzędu Regulacji Energetycznej.

Wszystkim mężczyznom śledczy przedstawili zarzuty poświadczenia nieprawdy. Teraz o ich losie zdecyduje sąd, a za popełnione przestępstwo grozi im do 8 lat więzienia.

(KWP w Katowicach / kp)

Powrót na górę strony