Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Paser sprzed naszej ery

Data publikacji 31.05.2008

Dolnośląscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o paserstwo zabytków archeologicznych. Zabezpieczono kilkadziesiąt przedmiotów, między innymi, wazy i urny z epoki brązu, których wiek szacowany jest na około 800 lat p.n.e. Mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z wydziału kryminalnego komendy wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zajmujący się zwalczaniem przestępczości związanej z kradzieżami dział sztuki i zabytków,
prowadząc sprawę operacyjną na terenie jednej z wrocławskich giełd zatrzymali 49-letniego mężczyznę, mieszkańca Nowej Soli, podejrzanego paserstwo zabytków archeologicznych. Podczas przeszukania jego samochodu i mieszkania policjanci znaleźli kilkadziesiąt różnych przedmiotów stanowiących najprawdopodobniej zabytki archeologiczne, między innymi, wazy i urny z epoki brązu, których wiek szacowany jest na około 800 lat przed naszą erą, grzechotki i naczynia ornitomorfologiczne, szpile i spinki z okresu wpływów rzymskich. Obecnie funkcjonariusze wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy. Wszystkie zabezpieczone przedmioty zostaną przekazane do oceny biegłym, którzy określą ich pochodzenie i wiek.
Za paserstwo zabytków archeologicznych grozi odpowiedzialność karna
pozbawienia wolności do lat 5.
Powrót na górę strony