Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwsze miejsce dla chóru KWP w Białymstoku

Data publikacji 31.05.2008

Na Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej wystąpiło ponad 40 chórów z 9 państw. Wśród nich znalazł się Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, który zajął I miejsce w kategorii „chóry inne”.

Udział Chóru Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku pod dyrekcją Wioletty Miłkowskiej w Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej zakończył się niebywałym sukcesem. W ciągu 5 dni przesłuchań konkursowych, zaprezentowało się ponad 40 chórów z Polski, Białorusi, Czarnogóry, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Rumunii i Ukrainy.
Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku podczas przesłuchań konkursowych zaprezentował 5 utworów muzyki cerkiewnej. Były to kompozycje różnych epok. Niektóre z nich np. „Błażen Muż” Rachmaninowa to utwór 8-głosowy, którego wykonanie było dla chóru ogromnym wyzwaniem. Międzynarodowe jury bardzo wysoko oceniło interpretację prezentowanych utworów, przyznając Chórowi Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku I miejsce w kategorii „chóry inne”.
Dzisiaj (w sobotę), podczas koncertu galowego, który tradycyjnie odbywa się w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce chór wykonał utwór „Wieliczyt Dusza Moja Hospoda” arcybiskupa Ionafana.

„Jestem bardzo dumny, że chór mógł wystąpić, w Hajnówce, na tak ważnym międzynarodowym festiwalu muzyki cerkiewnej. Mamy zdolnych policjantów, pracowników i sympatyków policji, którzy chcą śpiewać, a organizują się z własnej, nieprzymuszonej woli. To ważne, żeby społeczeństwo widziało, że policja w województwie podlaskim, nie tylko dobrze pracuje, ale również ma tak fascynujące zainteresowania poza służbą” – powiedział gratulując zwycięzcom Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku – inspektor Roman Popow

Nagranie audio Mówi podinsp. Andrzej Baranowski

Powrót na górę strony