Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Upamiętniliśmy 77. rocznicę śmierci naszego patrona

Data publikacji 15.04.2022

Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinsp. Rafał Kochańczyk wraz z rodziną sierż. Piotra Jesienia - złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą patrona naszej komendy. Sierż. Piotr Jesień był policjantem Policji Państwowej, weteranem wojny obronnej w 1939 r. oraz żołnierzem Armii Krajowej. Został zamordowany przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Oleśnie.

17 kwietnia, przypada 77. rocznica śmierci sierż. Piotra Jesienia. Przed tablicą upamiętniającą patrona naszej komendy, nadinsp. Rafał Kochańczyk – Komendant Wojewódzki Policji w Opolu oraz bliscy zmarłego sierż. Piotra Jesienia, złożyli kwiaty. Następnie rodzina patrona wraz z komendantem wojewódzkim odwiedzili Izbę Pamięci KWP w Opolu, która w dużej części poświęcona jest jego pamięci. W ostatnim czasie Izba Pamięci wzbogaciła się o ręcznie namalowany mural sierż. Piotra Jesienia, który został wykonany przez Zastępce Komendanta Komisariatu w Dobrzeniu Wielkim asp. Sebastiana Gwoździa.

Piotr Jesień urodził się 22 marca 1894 roku we wsi Kępie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, pełnił służbę na posterunku żandarmerii polskiej w Kłobucku. 1 lipca 1919 roku został przyjęty do Policji Państwowej, w szeregach której służył aż do wybuchu II Wojny Światowej.

Podczas wojny walczył z hitlerowskim najeźdźcą. 19 października 1939 roku, wraz ze swoim oddziałem został rozbrojony i aresztowany przez NKWD. Piotr Jesień uniknął losu innych zamordowanych funkcjonariuszy Policji, gdyż udało mu się zbiec z transportu. Po wstąpieniu w 1942 roku do struktur państwa podziemnego, Piotr Jesień aktywnie działał w placówce Armii Krajowej w Przystajni (powiat kłobucki), gdzie był kierownikiem lokalnej komórki.

Po zakończeniu okupacji niemieckiej, Piotr Jesień od dowództwa Armii Krajowej, otrzymał polecenie założenia placówki konspiracyjnej i przyjęcia funkcji komendanta posterunku Milicji Obywatelskiej w Przystajni, którą objął 26 lutego 1945 roku. Zaangażował się między innymi w wyjaśnienie okoliczności aresztowań jego kolegów z AK. Przeciwdziałał malwersacjom urzędników oraz szalbierstwom dokonywanym przez sowieckich dezerterów. Wkrótce stał się więc niebezpieczny dla funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1945 roku, funkcjonariusze Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Oleśnie przeprowadzili obławę na żołnierzy AK, wśród których był między innymi Piotr Jesień. Dzień po przesłuchaniach, 17 kwietnia 1945 roku, w celi gdzie został umieszczony, znaleziono zwłoki Piotra Jesienia. Rodzinie przekazano, że został on przetransportowany do Katowic. Śledztwo w sprawie jego śmierci zostało umorzone.

Tajemnica śmierci policjanta została wyjaśniona dopiero w 1991 roku, kiedy jego syn Ryszard Jesień dotarł do dokumentów Wojskowej Prokuratury Rejonowej w Katowicach. Do dziś nie ustalono jednak, gdzie został pochowany. Na nekropolii w Przystajni znajduje się jedynie symboliczny grób, na którym umieszczono nazwisko Piotra Jesienia.

  • Zdjęcie sierż. Piotra Jesienia z rodziną
  • rodzina Piotra Jesienia wraz z komendantem wojewódzkim
  • rodzina Piotra Jesienia wraz z komendantem wojewódzkim
  • rodzina Piotra Jesienia wraz z komendantem wojewódzkim
  • rodzina Piotra Jesienia wraz z komendantem wojewódzkim
  • rodzina Piotra Jesienia wraz z komendantem wojewódzkim
Powrót na górę strony