Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant po służbie zatrzymał sprawcę oszustw "na BLIK-a"

Data publikacji 19.04.2022

Policjant z komendy miejskiej w Łodzi w rozmowie z żoną dowiedział się, że przekazała ona koleżance kod BLIK do wypłaty 500 złotych. Prośba o rzekome wsparcie finansowe wygenerowana została za pośrednictwem jednego z komunikatorów internetowych. Dopiero po przekazaniu kodu okazało się, że na konto osoby proszącej o rzekome wsparcie włamał się nieznany sprawca, który wysłał podobną wiadomość do innych jej znajomych. Policjant postanowił działać i namierzyć oszusta.

14 marca 2022 roku policjant z Wydziału Kadr i Szkolenia będący instruktorem taktyki i technik interwencji oraz wyszkolenia strzeleckiego w Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi, w czasie wolnym od służby, w domu dowiedział się od swojej żony, że ta przekazała kod BLIK do wypłaty pieniędzy swojej koleżance proszącej o wsparcie finansowe za pośrednictwem komunikatora internetowego. Po chwili okazało się, że konto internetowe na portalu znajomej żony zostało przejęte przez nieznanego sprawcę, który podobną wiadomość przesłał do innych osób. Pieniądze zostały już niestety wypłacone. Policjant postanowił zlokalizować oszusta. Kontynuował rozmowę z osobą podającą się za rzekomą koleżankę żony i przesyłał jej nieaktywne kody BLIK, aby móc ustalić trasę jej poruszania i udaremnić dalsze przestępstwa. W tym czasie wraz z rodziną ruszył  dp centrum miasta na poszukiwanie sprawcy. Po ustaleniu miejsca, gdzie może dojść do kolejnej wypłaty, funkcjonariusz wysłał kolejny nieaktywny kod blik, który próbował zrealizować mężczyzna stojący przed nim w kolejce do bankomatu. Policjant mając pewność, że zgadza się adres miejsca, gdzie zgodnie z informacją bankową sprawca próbuje podjąć gotówkę, błyskawicznie ujął go na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa. Po wezwaniu na miejsce patrolu policji okazało się, że zatrzymany 27-latek miał przy sobie 13700 złotych pochodzące najprawdopodobniej z podobnych wypłat. Ostatecznie zatrzymany mieszkaniec Sosnowca  usłyszał zarzut oszustwa, co zagrożone jest karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu na wniosek Prokuratora Rejonowego Łódź- Śródmieście został zatrzymany na 2 miesiące. Sprawa ma charakter rozwojowy, dalsze czynności prowadzą śledczy z I Komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Łodzi..

Policjanci apelują:

  • Oszuści nie próżnują, bądźmy czujni.
  • Korzystając z elektronicznej bankowości nie ufajmy bezrefleksyjnie osobom, które proszą nas o wsparcie i przekazanie kodu BLIK.
  • Weryfikujmy informację z kim piszemy za pośrednictwem portali i komunikatorów internetowych.
  • W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy piszący jest osobą za jaką się podaje, koniecznie sprawdźmy to korzystając z innych źródeł (np. dzwoniąc do tej osoby).
  • W przypadku podejrzenia, że stalismy się ofiarą przestępstwa koniecznie zgłośmy ten fakt organom ścigania.
  • Pamiętajmy: szybkie zgłoszenie przestępstwa zwiększa szansę na wykrycie sprawcy i zablokowanie podejrzanej transakcji internetowej!!!

(KWP w Łodzi / mw)

Powrót na górę strony