Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ukradł kosmetyki na kwotę 23 tysięcy złotych - zatrzymał go policjant po służbie

Data publikacji 20.04.2022

Komisarz Bartosz Dzięgielowski, Naczelnik Wydziału Kryminalnego zielonogórskiej komendy miejskiej kolejny już raz udowodnił, że policjantem jest się 24 godziny na dobę. Podczas spaceru po pracy zauważył i zatrzymał sprawcę licznych kradzieży sklepowych. Naczelnik swoim zachowaniem, czujnością i zaangażowaniem nie tylko w służbie, już wcześniej wielokrotnie dawał doskonały przykład zarówno podwładnym jak i innym policjantom.

Kradzieże sklepowe to prawdziwa plaga, o czym często przekonują się policjanci przyjmujący zawiadomienia o kradzieżach od pokrzywdzonych. Złodzieje kradną wszystko co się da, od kosmetyków, perfum, po buty, odzież czy galanterię skórzaną, dlatego właściciele sklepów montują kamery, które pozwalają zatrzymać sprawców na gorącym uczynku lub dzięki zarejestrowanemu wizerunkowi, pociągnąć ich do odpowiedzialności w późniejszym czasie.

Podobnie było kilka dni temu, gdy kamery monitoringu zarejestrowały kradzież różnych kosmetyków w jednej z drogerii. Tego samego dnia, tylko kilka godzin później doszło do podobnej kradzieży, ale w innej galerii handlowej. Ochronie w żadnym z tych przypadków nie udało się zatrzymać sprawców, dlatego powiadomiona została policja. Policjanci kryminalni już po kilku sekundach obejrzanego nagrania wiedzieli kim jest sprawca. Okazało się, że to doskonale znany policjantom z wcześniejszych kradzieży, 44-letni zielonogórzanin. Natychmiast też ruszyły poszukiwania mężczyzny.

Tego dnia naczelnik wydziału kryminalnego, komisarz Bartosz Dzięgielowski spacerując po pracy z psem, zauważył na jednej z ulic znanego mu 44-latka, wytypowanego właśnie jako sprawcę ostatnich kradzieży sklepowych. Naczelnik, w przeciwieństwie do złodzieja wykazał się czujnością. Gdy tylko zobaczył mężczyznę, natychmiast poszedł za nim, zatrzymał go i jednocześnie powiadomił dyżurnego. Zatrzymany mężczyzna nie mógł sobie darować, że nie zauważył znanego mu z wcześniejszych zatrzymań policjanta i nie dał rady uciec. Przybyli na miejsce mundurowi, przewieźli zatrzymanego na przesłuchanie.

Jak ustalili śledczy, w drogerii zatrzymany mężczyzna ukradł kosmetyki na kwotę prawie 7 tysięcy złotych, natomiast w galerii handlowej jego łupem padły kosmetyki o wartości ponad 16 tysięcy złotych. Podczas prowadzonego przez śledczych postępowania okazało się ponadto, że zatrzymany 44-latek kilka dni wcześniej okradł także skład materiałów budowlanych na kwotę co najmniej tysiąca złotych. Policjanci w trakcie prowadzonych czynności odzyskali znaczną część skradzionych kosmetyków.

Mężczyzna usłyszał zarzuty za kradzieże w tych trzech sklepach, za które to przestępstwa kodeks karny przewiduje karę od 3 miesięcy do nawet 5 lat, natomiast jako, że będzie on odpowiadał w warunkach recydywy grozi mu kara nawet do 7,5 roku. O ostatecznym wymiarze kary zadecyduje sąd. 44-latek decyzją Sądu Rejonowego w Zielonej Górze został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Pod koniec marca, policjanci z komisariatu II w Zielonej Górze skierowali do sądu przeciwko aresztowanemu 44-latkowi akt oskarżenia w związku ośmioma innymi kradzieżami sklepowymi w drogeriach i sklepie z galanterią skórzaną.

To jednak nie jedyna sytuacja, kiedy naczelnik Dzięgielowski podejmuje działania będąc po służbie. Bez względu na to czy jest na spacerze czy zakupach z rodziną, reaguje widząc poszukiwanego czy sprawcę przestępstwa.  Do tej pory zatrzymał już kilka takich osób. W pracy zawodowej brał udział w zatrzymaniach osób podejrzanych o różne przestępstwa, a także w działaniach podejmowanych przez Nieetatową Grupę  Realizacyjną z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

Opisana sytuacja to tylko ułamek wielu zatrzymań i działań w czasie wolnym, które są udziałem zielonogórskich policjantów różnych pionów. Zarówno policjanci pracujący w służbach prewencyjnych jak i kryminalnych już nie raz udowodnili, że dbanie o spokój i porządek oraz bezpieczeństwo mieszkańców, mają we krwi. Wielokrotnie po godzinach pracy w różnych miejscach zatrzymywali osoby poszukiwane, nietrzeźwych kierujących czy też sprawców zuchwałych kradzieży, którzy mieli pecha spotkać ich na swojej drodze.

 

podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

  • Obraz z monitoringu: Mężczyzna kradnie kosmetyki w drogerii
  • Policjanci prowadzą zatrzymanego
  • Policjant zakłada kajdanki zatrzymanemu mężczyźnie

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 16.44 MB)

Pliki do pobrania

  • 334.78 KB
  • 11.36 KB
Powrót na górę strony