Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pamięć o Józefie Biniasiu cały czas trwa. Jego potomkowie odwiedzili policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

Data publikacji 20.04.2022

Funkcjonariusze i pracownicy służący w jednostce mieszczącej się przy wrocławskim Podwalu, cały czas kultywują pamięć o osobie Patrona Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Mowa oczywiście o komisarzu Policji Państwowej Józefie Biniasiu, który zginął z rąk sowieckiego okupanta w 1940 roku. Już w czerwcu obchodzić będziemy stulecie jego wstąpienia do Policji Państwowej i stąd też kolejne zaproszenie jego potomków do naszej komendy. Spotkanie, które miało bardzo ciekawy charakter, zakończyło się przekazaniem materiałów dotyczących ich przodka. W najbliższym czasie zostaną one wyeksponowane w Izbie Pamięci mieszczącej się na terenie obiektu.

Komisarz Józef Biniaś - Powstaniec Wielkopolski, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, porucznik rezerwy Wojska Polskiego, oficer Policji Państwowej, Kawaler Orderu Virtuti Militari, zamordowany przez NKWD w Kalininie (Twerze).
Od lutego 2019 roku - patron Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. To właśnie jego potomkowie odwiedzili w ubiegłym tygodniu naszą Komendę.

Policjanci i pracownicy jednostki cały czas pamiętają o osobie swojego patrona, który swoje życie poświęcił służbie ojczyźnie. Dlatego też pojawił się pomysł, aby w stulecie rozpoczęcia służby w Policji Państwowej przez Józefa Biniasia, zorganizować specjalną wystawę. Ma ona na celu nie tylko przypominać losy patrona naszej komendy, ale też innych osób, które oddały życie podczas walki o wolność i niepodległość naszej ojczyzny.

Dlatego wnuk Józefa Biniasia, pan Marek Kondraciuk, wraz ze swoją córką Anną, a zarazem prawnuczką patrona, skorzystali z zaproszenia Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu i kilka dni temu zjawili się w gmachu przy ul. Podwale 31-33.

Przywieźli ze sobą materiały dotyczące swojego przodka, które to już za kilka miesięcy będzie można zobaczyć na wystawie w Izbie Pamięci.

Spotkanie, podczas którego przekazano cenne dokumenty zdjęcia, było również świetną okazją do rozmów o Policji zarówno tej, która istniała w Polsce przed II Wojną Światową, ale także o tej współczesnej. Choć żadne z goście nie poszło w ślady przodka, to jednak pamięć o niełatwej służbie w Policji cały czas jest obecna w ich domu. Pan Marek wraz z córką obejrzeli zarówno Izbę Pamięci, jak i niepowtarzalny gmach Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w którym dolnośląscy mundurowi służą na rzecz mieszkańców naszego regionu i kraju.

Dolnośląscy mundurowi wiedzą, że patrząc w przyszłość nie wolno zapominać o przeszłości. O tych, którzy tworzyli naszą formację i której nosząc mundur, oddali swoje życie. Innych również zachęcamy do zapoznania się z historią komisarza Józefa Biniasia, klikając w link.

asp. szt.  Łukasz Dutkowiak

Źródło: Wydział Prezydialny
KWP we Wrocławiu
sierż. szt. Krzysztof Marcjan

  • spotkanie z rodziną  Józefa Biniasia w Izbie Pamięci KWP we Wrocławiu
  • spotkanie z rodziną  Józefa Biniasia w Izbie Pamięci KWP we Wrocławiu
  • spotkanie z rodziną  Józefa Biniasia w Izbie Pamięci KWP we Wrocławiu
Powrót na górę strony