Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Złodzieje specjalizujący się w kradzieżach nissanów QASHQAI schwytani

Data publikacji 21.04.2022

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy nadzoruje – prowadzone przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy - śledztwo dotyczące funkcjonowania na terenie północnej Polski grupy osób zajmującej się kradzieżami samochodów. Sprawcy wyspecjalizowali się we włamaniach do pojazdów marki Nissan Qashqai.

Jak wynika z ustaleń kryminalnych, którzy od pewnego czasu analizowali informacje dotyczące skradzionych nissanów, sprawcy kradzieży wcześniej obserwowali wytypowany samochód. Następnie za pomocą specjalistycznych urządzeń i narzędzi, po przełamaniu zabezpieczeń, odpalali auto i odjeżdżali. Ustalono także, że skradzione qashqaie „pilotowane” były z bezpiecznej odległości innym autem,  którego kierowca sprawdzał czy na trasie stoją policyjne patrole. Sprawcy zmieniali także tablice rejestracyjne oraz usuwali naklejki legalizacyjne na podszybiu ze skradzionych samochodów. Kradzione w taki sposób auto „odstawiane” było na kilka dni w ustalone miejsce, a następnie transportowane dalej, celem demontażu i sprzedaży.

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości samochodowej, wytypowali osoby biorące udział w opisanym procederze.  Ich działania pozwoliły na zatrzymanie krótko przed świętami dwóch mężczyzn – braci, na tzw. gorącym uczynku, tj. w trakcie  transportu ostatniego ze skradzionych aut. Do zatrzymania doszło na bramkach autostradowych pod Toruniem.

W oparciu o zebrany materiał dowodowy prokurator przedstawił zatrzymanym  zarzuty popełnienia łącznie pięciu kradzieży z włamaniami w okresie od czerwca 2021 r. do kwietnia 2022 r. Do przestępstw dochodziło na terenie Warszawy, Redy, Tczewa i Gdańska, a łączna wartość strat została oszacowana na kwotę ponad 400 tys. złotych.

Z uwagi na obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę, prokurator wystąpił do sądu o aresztowanie zatrzymanych.
Sąd Rejonowy w Bydgoszczy uwzględnił ten wniosek decydując o aresztowaniu na okres 3 miesięcy. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W toku śledztwa, dzięki działaniom policjantów, odzyskano część skradzionych samochodów, a sprawa ma charakter rozwojowy.

 

Opracowano na podstawie komunikatu Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy

 

  • widok z kamery monitoringu na policjantów prowadzących zatrzymanego mężczyznę
  • widok z kamery monitoringu na policjantów stojących przy zatrzymanym samochodzie
  • leżące na stole rzeczy należące do sprawców kradzieży
  • leżące na stole rzeczy należące do sprawców kradzieży
  • policjant prowadzi zatrzymanego mężczyznę
  • policjant prowadzi zatrzymanego mężczyznę
Powrót na górę strony